„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 18. 05. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 5 tygodnia Okresu Wielkanocy; Wspom. dow. św. Stanisława Papczyńskiego, zakonn.; Czyt.: Dz 15, 1 – 6; J 15, 1 – 8)
ŚWIAT BEZ CHRYSTUSA TO ŚWIAT KŁAMSTWA I NIENAWIŚCI
Szczęść Boże – wszystkim!
Kiedy patrzę na przerażający dramat wojny na Ukrainie, budzą się we mnie różne skojarzenia z naszą polską historią: Katyń, Powstanie Warszawskie, Żołnierze Niezłomni...
Polacy bronili się wtedy chwytając nie tylko za broń. Rodziły się także inicjatywy bardziej duchowe. Była prasa podziemna, tajna edukacja, duszpasterstwo, a nawet konspiracyjne filmy i teatr...
„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 4. 05. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 3 tygodnia Okresu Wielkanocy; Wspomnienie św. Floriana, męczennika; Czyt.: Dz 8, 1b – 8; J 16, 35 – 40. )
DLACZEGO BÓG NIE UŁATWIA NAM ŻYCIA ?
Szczęść Boże – wszystkim!
Myślę, że wielu z nas przeżywa trudny do zniesienia dysonans. Z jednej strony weszliśmy w cudowny miesiąc maj... Tyle pozytywnych skojarzeń... wiosna, kwiaty, zakochani... a przede wszystkim – Maryja! To Jej miesiąc!
„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 20. 04. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – w Oktawie Wielkanocy; Czyt.: Dz 3, 1 – 10; Łk 24, 13 – 35. )
JAK WYOSTRZYĆ SWÓJ WZROK NA SPRAWY DUCHA ?
Szczęść Boże – wszystkim!
Na ogół nie doceniamy takich codziennych darów Pana Boga, jak dar zdrowych nóg i rąk, zdrowych oczu i uszu... Patrzymy, słuchamy, poruszamy się, ale wcale nie dziękujemy! Dary te otrzymujemy od Boga każdego ranka; niezależnie od tego, jacy jesteśmy... czy dobrzy, czy źli.
Naszą świadomość może poszerzyć dopiero jakieś wyjątkowe wydarzenie. Ot, takie na przykład, jak to opisane w dzisiejszym pierwszym czytaniu: o chromym od urodzenia człowieku, uzdrowionym przez świętego Piotra, mocą Chrystusa Zmartwychwstałego. Człowiek ten, widząc powracające mu siły – dzięki wezwaniu imienia Jezusa! – zaczął skakać, tańczyć i dziękować Bogu za cud swego uzdrowienia.
„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 6. 04. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 5 Tydzień Wielkiego Postu; Czyt.: Dn 3, 14 – 20. 91 – 92.95; J 8, 31 – 42)
Czy istnieje wolność poza Bogiem ?
Szczęść Boże – wszystkim!
Tocząca się wojna na Ukrainie daje wiele do myślenia. Pojawiają się pytania, których zwykle sobie nie stawiamy. Jedno z nich to pytanie o ludzką wolność, którą można utracić. Czym naprawdę jest wolność? Czy tylko brakiem zniewolenia?
Pierwsze skojarzenie, które może się nasunąć w obliczu wojny, to stwierdzenie, że wolność to przede wszystkim siła. Kto jest silny, ten zwycięża. Kto dysponuje potęgą, funduszami – ten jest wolny. Czy naprawdę?
„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 23. 03. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 3 Tydzień Wielkiego Postu; Wspom. dow. św. Tubyriusza z Mongrovejo, arcybiskupa; Czyt.: Pwt 4, 1. 5 – 9; Mt 5, 17 – 19).
KIEDY PRZYKAZANIA PRZESTAJĄ BYĆ TRUDNE ?
Szczęść Boże – wszystkim!
W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus rzuca uwagę, która kryje w sobie wielką tajemnicę: "Nie sądźcie – powiada – że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić''.
„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 9. 03. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 1 Tydzień Wielkiego Postu, Wspom. dow. św. Dominika Savio, zakonnika; św. Grzegorza z Nyssy, bpa i Doktora K-ła; Czyt.: Jon 3, 1 – 10; Łk 11, 29 – 32).
CZY BĘDZIE SĄD OSTATECZNY DLA NARODÓW ?
Szczęść Boże – wszystkim!
Dzisiejsze czytania mówią o bardzo ciekawej kwestii: o potrzebie nawrócenia nie tylko indywidualnego, ale także całych narodów. Może myślimy sobie, że nawrócenie to moja osobista sprawa. Dzisiaj jednak, gdy wojna stuka do naszych drzwi, rodzi się pytanie o narody. O ich odpowiedzialność. Na przykład za umacnianie czy niszczenie pokoju na świecie. O ich postawę wobec słabszych narodów... Czy dążą ku dobru, czy też ku zbrodni i przemocy? Czy nie zaciągają jakiejś winy, i co z tą winą począć? Czy będzie jakiś Trybunał?
„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 23. 02. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 7 tyg. zw.; Wspomn. św.Polikarpa, bpa i męcz.; oraz wspom.dow. błog. Stefana Wincentego Frelichowskiego, kapł. i męcz., patrona Harcerzy; Czyt.: Jk 4, 13 – 17; Mk 9, 38 – 40).
WIARA RODZI BRATERSTWO, A PYCHA – WOJNĘ
Szczęść Boże – wszystkim!
Posłuchajmy ciekawych słów św. Jakuba, z dzisiejszego, pierwszego czytania. :
„Najmilsi: Zwracam się do was, którzy mówicie: "Dziś albo jutro udamy się na rok do miasta..., aby uprawiać handel i osiągać zyski"; wy, którzy nie wiecie nawet, co będzie jutro. Bo czymże jest życie wasze? Parą jesteście, co się ukazuje na krótko, a potem znika. Zamiast tego powinniście mówić: "Jeżeli Pan zechce, a będziemy żyli, zrobimy to lub owo". (Jk 4, 13-17)
„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 9. 02. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 5 tyg.zw.; Wsp.dow.: św. Apolonii, dziew. i męcz.; błog. Katarzyny Emmerich; Czyt.: 1 Król 10, 1 – 10; Mk 7, 14 – 23).
CHRZEŚCIJAŃSTWO – NAJCENNIEJSZY BRYLANT EUROPY
Szczęść Boże – wszystkim!
W Liturgii Słowa spotykamy dziś osoby należące do jednych z bardziej znanych z historii ludzkości. To słynący z mądrości król Salomon oraz tajemnicza królowa Saby, zwana czasem Sybillą.
„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 26. 01. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 3 tygodnia zwykłego; Wspomn. św. bpów Tymoteusza i Tytusa; Czyt.: 2 Tym 1, 1 – 8 lub Tt 1, 1 – 5; Łk 10, 1 – 9).
KLUCZ DO MUZUŁMAŃSKICH SERC
Szczęść Boże – wszystkim!
W dniu dzisiejszym (jak już od wielu lat – czyli nazajutrz po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan), obchodzimy Dzień Islamu. Tuż przed tym Tygodniem był dzień Judaizmu. Modliliśmy się wtedy za Żydów; jak to ujął Jan Paweł II: „za naszychw pewnym sensie – starszych braci w wierze”...
„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 12. 01. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 1 tygodnia zwykłego; Czyt.: 1 Sm 3, 1 – 10. 19 – 20; Mk 1, 29 – 39.)
CZY WIESZ CZEGO, CHCE OD CIEBIE BÓG?
Szczęść Boże – wszystkim!
Ubiegła niedziela, przypominająca Chrzest Pana Jezusa w Jordanie, zakończyła okres Bożego Narodzenia, a nam może zrobiło się trochę smutno, zwłaszcza jeśli organista w naszym kościele, nie ośmiela się przedłużać śpiewu kolęd do drugiego lutego, tak jak to sugeruje starodawna, polska tradycja.
Dlaczego te święta tak bardzo chwytają nas za serce? Czy tylko z powodu niezwykle romantycznej historii narodzin Jezusa, urokliwych kolęd oraz pięknego zwyczaju prezentów?