Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Człowiek staje się chrześcijaninem, kiedy staje się dzieckiem, kiedy zaczyna go zdumiewać szaleństwo miłości Boga Ojca"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

Refleksje "U progu dnia":

U PROGU DNIA - Między zazdrością a jednością

„U PROGU DNIA”  w  Radiu Katowice – Środa  –  27. 02. 2019 r.,  g. 6.15 –  ks. Stefan Czermiński
Środa 7 tygodnia Okresu Zwykłego (Rok 1, cykl C)
 
MIĘDZY  ZAZDROŚCIĄ  A  JEDNOŚCIĄ

Szczęść Boże – wszystkim słuchaczom!
W dzisiejszej Ewangelii Jezus dotyka bardzo delikatnej sprawy, a mianowicie zwraca naszą uwagę na grzech przeciwko Duchowi Świętemu, a konkretnie na pewien jego szczególny rodzaj, który  choć jest dość powszechny, to jednak rzadko zauważany. Chodzi o sytuację, gdy zazdrościmy komuś łaski Bożej. Tej właśnie pokusie uległ jeden z wybitniejszych Apostołów, św. Jan, i stąd wywiązała się  rozmowa. Posłuchajmy:
„Apostoł Jan rzekł do Jezusa: "Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami". Lecz Jezus odrzekł: "Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami.” (Mk 9, 38-40)

U PROGU DNIA - Skąd się bierze mowa nienawiści?

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 13. 02. 2019 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 5 tygodnia Okresu Zwykłego (Rok 1, cykl C)

SKĄD SIĘ BIERZE MOWA NIENAWIŚCI ?

Szczęść Boże – wszystkim słuchaczom!

W trakcie mojego poprzedniego felietonu mówiliśmy o niezwykłym darze, jaki człowiek otrzymał od Boga: o darze rozumiejącego słuchania. Nie każdy jednak ma w sobie ten dar w równym stopniu rozbudzony. Jeśli spotkamy człowieka, który nie tylko nas słyszy, ale który słucha tego, co mówimy, i który stara się to rozumieć, wtedy fakt ten wywołuje w nas często zadziwiający rezonans: w nas samych również wzrasta zdolność słuchania. Rodzi się pomiędzy nami porozumienie serc... Zaczynamy słuchać i rozumieć sercem. Zaczynamy bardziej być tymi, jakimi Bóg nas stworzył: ludźmi posiadającymi serca.

„U PROGU DNIA” - Słuchanie - Boski Dar

„U PROGU DNIA”  w  Radiu Katowice – Środa  –  30. 01. 2019 r.,  g. 6.15 –  ks. Stefan Czermiński
Środa 3 tygodnia Okresu Zwykłego (Rok 1, cykl C)  

SŁUCHANIE - BOSKI  DAR

Szczęść Boże – wszystkim słuchaczom!
Słowo „słuchacz” pasuje mi bardzo nie tylko do radia, ale może jeszcze bardziej do naszej wiary. Święty Paweł mówi, że wiara rodzi się ze słuchania... Czy człowiek jest w pełni człowiekiem, jeśli nie potrafi słuchać? Może niektórym wiara chrześcijańska kojarzy się bardziej z mówieniem, głoszeniem, z apostolstwem, ale czy można by było głosić, gdyby nie było słuchaczy? Słuchanie jest czymś bardzo ludzkim, a jednocześnie czymś bardzo głęboko związanym z miłością, z mądrością i z wiarą. „Gdzie brakuje słuchania – mówił zaginiony ks. Krzysztof Grzywocz – człowiek czuje się obco – jak ktoś, kto nie ma domu”.

„U PROGU DNIA” - Czy Napoleon będzie w Niebie?

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 16. 01. 2019 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 1 tygodnia Okresu Zwykłego (Rok 1, cykl C)

CZY NAPOLEON BĘDZIE W NIEBIE ?

Szczęść Boże – wszystkim!

Rokrocznie mam poczucie, że Okres Bożego Narodzenia przemija stanowczo za szybko. Na szczęście polska tradycja zachęca nas do śpiewania kolęd aż do 2 lutego, czyli do Święta Matki Boskiej Gromnicznej, i w ten sposób możemy nieco dłużej smakować ogromne bogactwo wątków tajemnicy Wcielenia Syna Bożego.

„U PROGU DNIA" - O niszczącej pokusie wielkości

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 2. 01. 2019 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa Okresu Bożego Narodzenia (nazajutrz po Nowym Roku, czyli po Uroczystości Maryi Bożej Rodzicielki)

O NISZCZĄCEJ POKUSIE WIELKOŚCI

Szczęść Boże – wszystkim!

A zatem stało się. Wkroczyliśmy w Nowy Rok – 2019. Jaki on będzie? Na co powinniśmy uważać? Gdzie warto ucho przyłożyć, aby usłyszeć jakieś sensowne treści i przestrogi? Aktualne jest zawsze Słowo Boże, zwłaszcza dzisiejsze...

W dzisiejszej Ewangelii ludzie pytają Jana Chrzciciela kim jest? Czy może jest Mesjaszem, skoro tak autorytatywnie naucza? Jan Chrzciciel natomiast zdecydowanie zaprzecza mówiąc: „Ja nie jestem Mesjaszem!” Kiedy jednak Żydzi coraz bardziej przyciskają go do muru, chcąc, aby się jakoś określił, wtedy z jego ust padają niezwykłe słowa: „Jam jest GŁOS wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską...”

„U PROGU DNIA” - Boże Narodzenie i nasza niewiara

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 19. 12. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 3 Tygodnia Adwentu

BOŻE NARODZENIE I NASZA NIEWIARA

Szczęść Boże – wszystkim!

Przepiękna jest dzisiejsza Ewangelia. W sam raz pasuje na błyskawicznie kurczący się czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Niby to dopiero 3 tydzień Adwentu, ale ponieważ z 4 tygodnia został tylko jeden

„U PROGU DNIA” - Bóg chce dać ci swoje „Ja”

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 21. 11. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 33 Tygodnia zwykłego – Wspomnienie Ofiarowania Najśw. Maryi Panny

BÓG CHCE DAĆ CI SWOJE „JA”

Szczęść Boże – wszystkim!

Witam w szczególnym dniu, jest to bowiem dzień maryjny. W Liturgii wspominamy dzisiaj moment ofiarowania Maryi Bogu w świątyni jerozolimskiej. Maryja była jeszcze wtedy małą dziewczynką. Rodziców miała, jak wiemy, już starszych, ponieważ Joachim i Anna otrzymali maleńką Marysię w bardzo późnym wieku, jako owoc swych wytrwałych modlitw i postów.

U PROGU DNIA -100-lecie niepodległości w klimacie listopadowej zadumy

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 7. 11. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 31 Tygodnia Zwykłego

100-lecie NIEPODLEGŁOŚCI W KLIMACIE LISTOPADOWEJ ZADUMY

Szczęść Boże – wszystkim!

To chyba nie przypadek, lecz celowy zamysł Boży, iż Święto Niepodległości przeżywamy w kontekście listopadowej zadumy.
Zupełnie, jak gdyby Pan Bóg nas zachęcał, byśmy o wolności i niepodległości rozmawiali nie tylko z żywymi, ale także z naszymi bliskimi, którzy już odeszli. Stojąc na cmentarzu i wpatrując się w migające światełko znicza zapalonego na grobie mamy, albo dziadka, przenosimy się jakby w inny świat: z jednej strony zmartwychwstaje przeszłość; przewijają się różne sceny rodzinne, przypominają się rozmaite słowa i wypowiedzi, które kiedyś padły...

„U PROGU DNIA” - Medycyna holistyczna Świętych Kosmy i Damiana

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 26. 09. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 25 Tygodnia – Wspomnienie św. lekarzy Kosmy i Damiana.

MEDYCYNA HOLISTYCZNA ŚWIĘTYCH KOSMY I DAMIANA

Szczęść Boże – wszystkim!

W dniu dzisiejszym wspominamy bardzo ciekawych świętych. Są to bracia: Kosma i Damian, męczennicy, którzy oddali życie za Jezusa na przełomie 3 i 4 wieku. Zostali ścięci w czasie jednego z ostatnich już prześladowań chrześcijan pierwszych wieków. Nie byli duchownymi, ale lekarzami, którzy odkrywszy swe talenty lekarskie, poświęcili się temu zajęciu całkowicie, lecząc ludzi za darmo! Po prostu – dla Jezusa! Według Jego słów: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!”. Działali na terenie tak bardzo cierpiącej obecnie Syrii.

Choć dzisiejsze czytania są wzięte z okresu zwykłego, to Ewangelia wyraźnie nawiązuje do świętych lekarzy. Opatrzność Boża wszystko „reżyseruje”! Posłuchajmy:

„Jezus zwołał Dwunastu, dał im moc i władzę nad wszystkimi złymi duchami oraz władzę leczenia chorób. I wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych. Mówił do nich: "Nie bierzcie nic na drogę: ani laski, ani torby podróżnej, ani chleba, ani pieniędzy; nie miejcie też po dwie suknie. Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, pozostańcie tam... " Wyszli więc i chodzili po wsiach, głosząc Ewangelię i uzdrawiając wszędzie.” (Łk 9, 1-6)

„U PROGU DNIA” - Bóg ma dla ciebie anielską misję

„U PROGU DNIA”  w  Radiu Katowice – Środa  –  12. 09. 2018 r.,  g. 6.15 –  ks. Stefan Czermiński
Środa 23 Tygodnia  –  Uroczystość  Matki  Boskiej  Piekarskiej.

BÓG MA DLA CIEBIE ANIELSKĄ MISJĘ

     Szczęść Boże – wszystkim!    
    „Bóg posłał Anioła Gabriela do miasta Nazaret w Galilei...” – tak rozpoczyna się Ewangelia, którą czytamy w dzisiejszą Uroczystość Matki Boskiej Piekarskiej.  
    „Bóg posłał Anioła Grzegorza do miasta Katowice na Śląsku...”. W taki sposób można by przetransponować to zdanie, aby nawiązać do wielkiego wydarzenia, które odbędzie się dziś w naszej katowickiej katedrze Chrystusa Króla; a mianowicie – w samo południe – święcenia biskupie przyjmie ksiądz prałat Grzegorz Olszowski.


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd