Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Jeśli będziesz naśladował Maryję, jeśli będziesz stawał się coraz bardziej do Niej podobny, wówczas Jezus będzie mógł na miarę twojego oddania ukochać cię taką miłością, jaką Ją ukochał"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

Refleksje "U progu dnia":

U PROGU DNIA - Świat bez Chrystusa to świat kłamstwa i nienawiści

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 18. 05. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 5 tygodnia Okresu Wielkanocy; Wspom. dow. św. Stanisława Papczyńskiego, zakonn.; Czyt.: Dz 15, 1 – 6; J 15, 1 – 8)

ŚWIAT BEZ CHRYSTUSA TO ŚWIAT KŁAMSTWA I NIENAWIŚCI

 

Szczęść Boże – wszystkim!

Kiedy patrzę na przerażający dramat wojny na Ukrainie, budzą się we mnie różne skojarzenia z naszą polską historią: Katyń, Powstanie Warszawskie, Żołnierze Niezłomni...
Polacy bronili się wtedy chwytając nie tylko za broń. Rodziły się także inicjatywy bardziej duchowe. Była prasa podziemna, tajna edukacja, duszpasterstwo, a nawet konspiracyjne filmy i teatr...

Czytaj więcej...

U PROGU DNIA - Dlaczego Bóg nie ułatwia nam życia?

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 4. 05. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 3 tygodnia Okresu Wielkanocy; Wspomnienie św. Floriana, męczennika; Czyt.: Dz 8, 1b – 8; J 16, 35 – 40. )

DLACZEGO BÓG NIE UŁATWIA NAM ŻYCIA ?

 

Szczęść Boże – wszystkim!

Myślę, że wielu z nas przeżywa trudny do zniesienia dysonans. Z jednej strony weszliśmy w cudowny miesiąc maj... Tyle pozytywnych skojarzeń... wiosna, kwiaty, zakochani... a przede wszystkim – Maryja! To Jej miesiąc!

Czytaj więcej...

U PROGU DNIA - Jak wyostrzyć swój wzrok na sprawy ducha?

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 20. 04. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – w Oktawie Wielkanocy; Czyt.: Dz 3, 1 – 10; Łk 24, 13 – 35. )

JAK WYOSTRZYĆ SWÓJ WZROK NA SPRAWY DUCHA ?

Szczęść Boże – wszystkim!

Na ogół nie doceniamy takich codziennych darów Pana Boga, jak dar zdrowych nóg i rąk, zdrowych oczu i uszu... Patrzymy, słuchamy, poruszamy się, ale wcale nie dziękujemy! Dary te otrzymujemy od Boga każdego ranka; niezależnie od tego, jacy jesteśmy... czy dobrzy, czy źli.

Naszą świadomość może poszerzyć dopiero jakieś wyjątkowe wydarzenie. Ot, takie na przykład, jak to opisane w dzisiejszym pierwszym czytaniu: o chromym od urodzenia człowieku, uzdrowionym przez świętego Piotra, mocą Chrystusa Zmartwychwstałego. Człowiek ten, widząc powracające mu siły – dzięki wezwaniu imienia Jezusa! – zaczął skakać, tańczyć i dziękować Bogu za cud swego uzdrowienia.

Czytaj więcej...

U PROGU DNIA - Czy istnieje wolność poza Bogiem?

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 6. 04. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 5 Tydzień Wielkiego Postu; Czyt.: Dn 3, 14 – 20. 91 – 92.95; J 8, 31 – 42)

Czy istnieje wolność poza Bogiem ?

Szczęść Boże – wszystkim!

Tocząca się wojna na Ukrainie daje wiele do myślenia. Pojawiają się pytania, których zwykle sobie nie stawiamy. Jedno z nich to pytanie o ludzką wolność, którą można utracić. Czym naprawdę jest wolność? Czy tylko brakiem zniewolenia?

Pierwsze skojarzenie, które może się nasunąć w obliczu wojny, to stwierdzenie, że wolność to przede wszystkim siła. Kto jest silny, ten zwycięża. Kto dysponuje potęgą, funduszami – ten jest wolny. Czy naprawdę?

Czytaj więcej...

U PROGU DNIA - Kiedy przykazania przestają być trudne?

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 23. 03. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 3 Tydzień Wielkiego Postu; Wspom. dow. św. Tubyriusza z Mongrovejo, arcybiskupa; Czyt.: Pwt 4, 1. 5 – 9; Mt 5, 17 – 19).

KIEDY PRZYKAZANIA PRZESTAJĄ BYĆ TRUDNE ?

Szczęść Boże – wszystkim!

W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus rzuca uwagę, która kryje w sobie wielką tajemnicę: "Nie sądźcie – powiada – że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić''.

Czytaj więcej...

U PROGU DNIA - Czy będzie sąd ostateczny dla narodów?

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 9. 03. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 1 Tydzień Wielkiego Postu, Wspom. dow. św. Dominika Savio, zakonnika; św. Grzegorza z Nyssy, bpa i Doktora K-ła; Czyt.: Jon 3, 1 – 10; Łk 11, 29 – 32).

CZY BĘDZIE SĄD OSTATECZNY DLA NARODÓW ?

Szczęść Boże – wszystkim!

Dzisiejsze czytania mówią o bardzo ciekawej kwestii: o potrzebie nawrócenia nie tylko indywidualnego, ale także całych narodów. Może myślimy sobie, że nawrócenie to moja osobista sprawa. Dzisiaj jednak, gdy wojna stuka do naszych drzwi, rodzi się pytanie o narody. O ich odpowiedzialność. Na przykład za umacnianie czy niszczenie pokoju na świecie. O ich postawę wobec słabszych narodów... Czy dążą ku dobru, czy też ku zbrodni i przemocy? Czy nie zaciągają jakiejś winy, i co z tą winą począć? Czy będzie jakiś Trybunał?

Czytaj więcej...

U PROGU DNIA - Wiara rodzi braterstwo, a pycha - wojnę

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 23. 02. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 7 tyg. zw.; Wspomn. św.Polikarpa, bpa i męcz.; oraz wspom.dow. błog. Stefana Wincentego Frelichowskiego, kapł. i męcz., patrona Harcerzy; Czyt.: Jk 4, 13 – 17; Mk 9, 38 – 40).

WIARA RODZI BRATERSTWO, A PYCHA – WOJNĘ

Szczęść Boże – wszystkim!

Posłuchajmy ciekawych słów św. Jakuba, z dzisiejszego, pierwszego czytania. :
„Najmilsi: Zwracam się do was, którzy mówicie: "Dziś albo jutro udamy się na rok do miasta..., aby uprawiać handel i osiągać zyski"; wy, którzy nie wiecie nawet, co będzie jutro. Bo czymże jest życie wasze? Parą jesteście, co się ukazuje na krótko, a potem znika. Zamiast tego powinniście mówić: "Jeżeli Pan zechce, a będziemy żyli, zrobimy to lub owo". (Jk 4, 13-17)

Czytaj więcej...

U PROGU DNIA - Chrześcijaństwo – najcenniejszy brylant Europy

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 9. 02. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 5 tyg.zw.; Wsp.dow.: św. Apolonii, dziew. i męcz.; błog. Katarzyny Emmerich; Czyt.: 1 Król 10, 1 – 10; Mk 7, 14 – 23).

CHRZEŚCIJAŃSTWO – NAJCENNIEJSZY BRYLANT EUROPY

Szczęść Boże – wszystkim!

W Liturgii Słowa spotykamy dziś osoby należące do jednych z bardziej znanych z historii ludzkości. To słynący z mądrości król Salomon oraz tajemnicza królowa Saby, zwana czasem Sybillą.

Czytaj więcej...

U PROGU DNIA - Klucz do muzułmańskich serc

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 26. 01. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 3 tygodnia zwykłego; Wspomn. św. bpów Tymoteusza i Tytusa; Czyt.: 2 Tym 1, 1 – 8 lub Tt 1, 1 – 5; Łk 10, 1 – 9).

KLUCZ DO MUZUŁMAŃSKICH SERC

Szczęść Boże – wszystkim!

W dniu dzisiejszym (jak już od wielu lat – czyli nazajutrz po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan), obchodzimy Dzień Islamu. Tuż przed tym Tygodniem był dzień Judaizmu. Modliliśmy się wtedy za Żydów; jak to ujął Jan Paweł II: „za naszychw pewnym sensie – starszych braci w wierze”...

Czytaj więcej...

U PROGU DNIA - Czy wiesz czego, chce od ciebie Bóg?

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 12. 01. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa – 1 tygodnia zwykłego; Czyt.: 1 Sm 3, 1 – 10. 19 – 20; Mk 1, 29 – 39.)

CZY WIESZ CZEGO, CHCE OD CIEBIE BÓG?

Szczęść Boże – wszystkim!

Ubiegła niedziela, przypominająca Chrzest Pana Jezusa w Jordanie, zakończyła okres Bożego Narodzenia, a nam może zrobiło się trochę smutno, zwłaszcza jeśli organista w naszym kościele, nie ośmiela się przedłużać śpiewu kolęd do drugiego lutego, tak jak to sugeruje starodawna, polska tradycja.

Dlaczego te święta tak bardzo chwytają nas za serce? Czy tylko z powodu niezwykle romantycznej historii narodzin Jezusa, urokliwych kolęd oraz pięknego zwyczaju prezentów?

Czytaj więcej...


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


Our website is protected by DMC Firewall!