Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Na próżno gimnastykowalibyście wasze umysły, na próżno napełniali głowę rozlicznymi pięknymi i potrzebnymi wiadomościami, jeżeliby zabrakło tego wewnętrznego dziecięcego stosunku do Niepokalanej jako do Matki, Hetmanki i Nadziei naszej."
Św. Maksymilian M.Kolbe "Pisma"

Refleksje "U progu dnia":

„U PROGU DNIA” - Szept szatana: żeby było, tak jak było!

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 4. 07. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 13 Tygodnia Zwykłego (Rok B, cykl II)

SZEPT SZATANA : ŻEBY BYŁO, TAK JAK BYŁO !

Szczęść Boże – wszystkim!

W dzisiejszej Ewangelii spotykamy się z jedną z najbardziej intrygujących konfrontacji, do jakich doszło pomiędzy Jezusem, a złymi duchami. Posłuchajmy:
„Gdy Jezus przybył na drugi brzeg do kraju Gadareńczyków, wybiegli Mu naprzeciw dwaj opętani, którzy wyszli z grobów, bardzo dzicy, tak że nikt nie mógł przejść tą drogą. Zaczęli krzyczeć: ''Czego chcesz od nas, Jezusie, Synu Boży? Przyszedłeś tu przed czasem dręczyć nas?'' A opodal nich pasła się duża trzoda świń. Złe duchy prosiły Go: ''Jeżeli nas wyrzucasz, to poślij nas w tę trzodę świń''. Rzekł do nich: ''Idźcie!''. Wyszły więc i weszły w świnie. I naraz cała trzoda ruszyła pędem po urwistym zboczu do jeziora i zginęła w falach. Pasterze zaś, przyszedłszy do miasta, rozpowiedzieli wszystko... Wtedy całe miasto wyszło na spotkanie Jezusa; a gdy Go ujrzeli, prosili, żeby odszedł z ich granic.” (Mt 8,28-34)

„U PROGU DNIA” - Próżność – największe zagrożenie na drodze do Nieba

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 20. 06. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 11 Tygodnia Zwykłego (Rok B, cykl II)

PRÓŻNOŚĆ – NAJWIĘKSZE ZAGROŻENIE NA DRODZE DO NIEBA

Szczęść Boże – wszystkim!

Dzisiejsza Ewangelia wydaje się bardzo ważna dla ludzi wierzących i praktykujących, ponieważ Pan Jezus skupia się właśnie na pewnym szczególnym niebezpieczeństwie, jakie towarzyszy praktykowaniu wiary. Chodzi mianowicie o pokusę próżności, czyli o szukanie własnej chwały – i to nawet w tak świętych momentach, jak modlitwa, wspieranie ubogich i umartwianie się. "Strzeżcie się – mówi Jezus – żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; nie będziecie bowiem mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.”

„Dziwny jest ten świat”, a właściwie „dziwny jest ten człowiek”..., który odkrywając piękno swoich spotkań z

„U PROGU DNIA” - Co to jest trzeźwe myślenie?

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 6. 06. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 9 Tygodnia Zwykłego (Rok B, cykl II)

CO TO JEST TRZEŹWE MYŚLENIE ?

Szczęść Boże – wszystkim!

Trwa Oktawa Bożego Ciała, jednego z najbardziej malowniczych świąt w ciągu roku, ponieważ charakteryzuje się ona najpierw – czwartkową – wielką procesją z Najświętszym Sakramentem, Ciałem Chrystusa – ulicami miast i wiosek, a następnie mniejszymi procesjami wokół kościołów parafialnych, przez całe osiem dni Oktawy, aż do piątku – do Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa.

„U PROGU DNIA” - Jaki masz świat wartości?

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 9. 05. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 6 Tygodnia Wielkanocnego (Rok B, cykl II)

JAKI MASZ ŚWIAT WARTOŚCI ?

Szczęść Boże – wszystkim!

W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi nam, że „przyjdzie Duch Prawdy, i doprowadzi nas do całej prawdy”.

Zdanie to może się nam wydawać nie całkiem jasne. O ile bowiem w życiu Apostołów bardzo łatwo zobaczyć spełnienie się tych słów, o czym świadczy samo Zesłanie Ducha Świętego, a potem także wprost brawurowe wyprawy apostolskie, o tyle w naszym życiu nie widzimy tak spektakularnych wydarzeń, i nie porywamy się na tak przebojowe apostolstwo, bo też nie mamy takich olśnień i takiej odwagi, jak Apostołowie...

„U PROGU DNIA” - Śledztwo w sprawie Chrystusa - Drogą do Wiary

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 25. 04. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 4 Tygodnia Wielkanocnego (Rok B, cykl II); Święto św. Marka – Ewangelisty.

ŚLEDZTWO W SPRAWIE CHRYSTUSA – DROGĄ DO WIARY

Szczęść Boże – wszystkim!

Czy masz trudności z wiarą w Zmartwychwstanie Jezusa? Sądzę, że jest to ukryty problem wielu chrześcijan, którzy nie sprawiają wrażenia, iż noszą w swoich sercach tę sensacyjną prawdę, która zupełnie zmienia nasze myślenie, napełnia ogromnym entuzjazmem, i mogłaby się stać zaczynem przemiany świata! Taka przemiana wydarzyła się u początków naszej ery, kiedy stosunkowo mała grupa uczniów Chrystusa poszła w świat, aby dzielić się prawdą o zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią. Jednym z ich przedstawicieli był św. Marek, którego końcowy fragment napisanej przez niego Ewangelii mamy okazję usłyszeć dzisiaj w kościele, obchodzimy bowiem dziś jego święto.

„U PROGU DNIA” - Zmartwychwstały w Aleppo!

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 11. 04. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 2 Tygodnia Wielkanocnego (Rok B, cykl II)

ZMARTWYCHWSTAŁY W ALEPPO !

Szczęść Boże – wszystkim!

Drugi tydzień wielkanocny, który teraz przeżywamy, jest Tygodniem Miłosierdzia, ponieważ następuje po obchodzonym w ubiegłą Niedzielę – Święcie Miłosierdzia. Niby to wszystko jest logiczne, że Tydzień Miłosierdzia jest rozwinięciem Niedzieli Miłosierdzia. A jednak może się rysować tu dla nas pewna trudność.

„U PROGU DNIA” - Tajemnica pełni Życia

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 14. 03. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 4 Tygodnia Wielkiego Postu (Rok B, cykl II)

TAJEMNICA PEŁNI ŻYCIA

Szczęść Boże – wszystkim!

W dzisiejszej Ewangelii słyszymy bardzo ciekawą wypowiedź Jezusa. Padła ona w trakcie rozmowy, która musiała mieć wysoką temperaturę, bo Jezus bronił się przed Żydami, ponieważ planowali Go zabić za przekroczenie Prawa. Uzdrowił On bowiem chorego człowieka w szabat, łamiąc w ten sposób Prawo, ponieważ – zdaniem faryzeuszów – leczenie ludzi łamało spoczynek szabatu. Zdumiewający jest spokój Jezusa, który, wyraźnie nawiązując do grożącej mu śmierci, mówi o tym, że to On jest źródłem życia. Dlatego wszelkie śmiertelne groźby są w tym kontekście... groteskowe. Zresztą, posłuchajmy:

„U PROGU DNIA” - Sekrety prawdziwej wielkości

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 28. 02. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 2 Tygodnia Wielkiego Postu (Rok B, cykl II)

SEKRETY PRAWDZIWEJ WIELKOŚCI

Szczęść Boże – wszystkim!

Czy potrafilibyśmy nazwać po imieniu przyczynę tak wielu sporów i konfliktów, które nie tylko nas niepokoją, ale często dotykają nas do żywego, powodując ból i cierpienie? Dlaczego ludzie nie cofają się przed kłamstwem, oszczerstwem, dobrze przemyślaną manipulacją medialną, a nawet obelgą i bluźnierstwem, nie szanując powszechnie uznawanych autorytetów i świętości? Co nimi powoduje?

„U PROGU DNIA” - Dlaczego miłość potrzebuje postu?

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 14. 02. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa Popielcowa (Rok B, cykl II); wspom. Patronów Europy: św. Cyryla i św. Metodego; oraz św. Walentego, patrona zakochanych

DLACZEGO MIŁOŚĆ POTRZEBUJE POSTU ?

Szczęść Boże – wszystkim!

Lepszej zbitki nie można było sobie wyobrazić. Jak u Breugla: walka postu z karnawałem! Środa Popielcowa i Walentynki!
Czy jest to możliwe do pogodzenia? Czy realne jest łączenie pokutowania za swoje grzechy ze świętowaniem swoich zauroczeń i zakochań, i prowadzeniem bardzo osobistych rozmów przy kawie w jakiejś zacisznej kawiarence?


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


Our website is protected by DMC Firewall!