Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Pan Bóg musi dopuścić tyle zranień, tyle trudnych chwil, abyś poczuł się słaby i przez to otwarty na łaskę"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

U PROGU DNIA - Warunki rozwoju dziecka – miłość i prawda

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 1. 06. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa -7 tyg.Okr. Wielkan., 5 Dzień Nowenny prz.Zesł.Ducha Św.; Wsp. św. Justyna, męcz; Dzień Dziecka;
Czyt.: Dz 20, 28 – 38; J 17, 11b – 19)

WARUNKI ROZWOJU DZIECKA – MIŁOŚĆ I PRAWDA

 

Szczęść Boże – wszystkim!

Obchodzony dzisiaj Dzień Dziecka, często wywołuje w nas dwojakie uczucia: zachwyt i niepokój. Dzieci nas zachwycają... no właśnie,... czym? Można powiedzieć krótko: – swoją dziecięcością! To prawda... ale niestety – niewiele wyjaśnia. Sięgnijmy więc do poezji, na przykład – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, i posłuchajmy:

„Dzieci w oczach noszą chabry, i powagę troglodyty,

Dzieci w oczach noszą prawdę, noszą białe spełzłe mity. (…)

Dzieci mają rączki kociąt, brodzą po kolana we śnie, (...)

Dzieci Boga noszą w oczach.”

To tylko parę wersów z „Poematu o Chrystusie Dziecięcym”... Baczyński zaczyna trochę sielankowo i żartobliwie. Mówi o chabrach i troglodytach... Pointa jest jednak bardzo poważna. Wręcz pobożna. Ale chyba nas nie zaskakuje! Bo rzeczywiście: oczy dziecka kryją w sobie coś mistycznego. Odkrywamy w nich przesłanie, że niezepsute dobro istnieje; że istnieje miłość, że istnieje Bóg – twórca tego piękna! Tak, to prawda...

Ale dzieci budzą w nas także niepokój, który kryje pytania: jak nie zniszczyć tego piękna? Jak uchronić tę niewinność?

Odpowiedzi poszukajmy w Słowie Bożym.

Oto czytany dzisiaj fragment Dziejów Apostolskich przedstawia wzruszającą scenę, jak św. Paweł żegna się ze wspólnotą chrześcijan Kościoła w Efezie, którą sam założył, a potem formował przez trzy lata. Mimo wielkich emocji Paweł nie traci zimnej krwi. W bardzo „zdrowo-rozsądkowym” przemówieniu ostrzega swoje duchowe dzieci, że będzie trudno. Pojawią się bowiem wilki drapieżne, które będą chciały ich zniszczyć. Lecz Paweł zaraz pociesza: „Cieszcie się na niebo, które Bóg dla was przygotował i bądźcie wierni miłości. Zwłaszcza do najsłabszych!” Płyną gorące łzy, a pożegnalnych przytuleń nie ma końca... Scena – pod znakiem miłości i zdrowego rozsądku!

Ciekawe, że podobną sytuację przytacza Ewangelia. Pan Jezus również żegna się z Apostołami w wieczerniku, tuż przed swoją męką. Jest dużo emocji... Są bardzo realistyczne ostrzeżenia oraz żarliwa modlitwa... Wszyscy patrzą na siebie ze wzruszającą miłością! A więc znowu – realizm i miłość!

I na koniec jeszcze jeden obrazek z niedawno wydanej książki o Prymasie Tysiąclecia pt.: „Kwiatki Stefana Wyszyńskiego”. Oto wypowiedź na temat relacji Prymasa z Karolem Wojtyłą.

„Dwie... tak różne... osobowości... Prymas... jak ze spiżu i arcybiskup odprawiający msze na odwróconym kajaku... A przecież rozumieli się bez słów... Kiedyś Prymas powiedział do Karola Wojtyły: ''Sami nie wytrzymamy tego naporu państwowego ateizmu. Niech Ksiądz Kardynał buduje kontakty z Kościołami Europy i świata. A ja będę tu jak pies, leżał na wschodniej granicy!'' ” *

Jak proroczo brzmią te słowa... Szczególnie w kontekście tak niedawnej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Wolno chyba nam ufać, że jego misja trwa dalej. On w dalszym ciągu chroni naszą Ojczyznę i czuwa nad jej granicami.

Patrząc na tych dwóch wielkich Polaków, widzimy znowu to samo: ich przyjaźń wyrastającą z wiary w Miłość Bożą, oraz ich wielki realizm. O to właśnie prosi dla swoich Apostołów Jezus w dzisiejszej Ewangelii, mówiąc: „Uświęć ich w prawdzie!” Bo prawda to miłość i kontakt z rzeczywistością.

Tego życzymy także wszystkim dzieciom. Aby były kochane i żyły w prawdzie!

Dobrego dnia – ks. Stefan Czermiński.

 

-------------------------

* Marek Zając, „Kwiatki Stefana Wyszyńskiego”, Wyd. WAM 2021., str. 66.


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


DMC Firewall is a Joomla Security extension!