Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Jeśli będziesz naśladował Maryję, jeśli będziesz stawał się coraz bardziej do Niej podobny, wówczas Jezus będzie mógł na miarę twojego oddania ukochać cię taką miłością, jaką Ją ukochał"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

U PROGU DNIA - Warunki rozwoju dziecka – miłość i prawda

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 1. 06. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa -7 tyg.Okr. Wielkan., 5 Dzień Nowenny prz.Zesł.Ducha Św.; Wsp. św. Justyna, męcz; Dzień Dziecka;
Czyt.: Dz 20, 28 – 38; J 17, 11b – 19)

WARUNKI ROZWOJU DZIECKA – MIŁOŚĆ I PRAWDA

 

Szczęść Boże – wszystkim!

Obchodzony dzisiaj Dzień Dziecka, często wywołuje w nas dwojakie uczucia: zachwyt i niepokój. Dzieci nas zachwycają... no właśnie,... czym? Można powiedzieć krótko: – swoją dziecięcością! To prawda... ale niestety – niewiele wyjaśnia. Sięgnijmy więc do poezji, na przykład – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, i posłuchajmy:

„Dzieci w oczach noszą chabry, i powagę troglodyty,

Dzieci w oczach noszą prawdę, noszą białe spełzłe mity. (…)

Dzieci mają rączki kociąt, brodzą po kolana we śnie, (...)

Dzieci Boga noszą w oczach.”

To tylko parę wersów z „Poematu o Chrystusie Dziecięcym”... Baczyński zaczyna trochę sielankowo i żartobliwie. Mówi o chabrach i troglodytach... Pointa jest jednak bardzo poważna. Wręcz pobożna. Ale chyba nas nie zaskakuje! Bo rzeczywiście: oczy dziecka kryją w sobie coś mistycznego. Odkrywamy w nich przesłanie, że niezepsute dobro istnieje; że istnieje miłość, że istnieje Bóg – twórca tego piękna! Tak, to prawda...

Ale dzieci budzą w nas także niepokój, który kryje pytania: jak nie zniszczyć tego piękna? Jak uchronić tę niewinność?

Odpowiedzi poszukajmy w Słowie Bożym.

Oto czytany dzisiaj fragment Dziejów Apostolskich przedstawia wzruszającą scenę, jak św. Paweł żegna się ze wspólnotą chrześcijan Kościoła w Efezie, którą sam założył, a potem formował przez trzy lata. Mimo wielkich emocji Paweł nie traci zimnej krwi. W bardzo „zdrowo-rozsądkowym” przemówieniu ostrzega swoje duchowe dzieci, że będzie trudno. Pojawią się bowiem wilki drapieżne, które będą chciały ich zniszczyć. Lecz Paweł zaraz pociesza: „Cieszcie się na niebo, które Bóg dla was przygotował i bądźcie wierni miłości. Zwłaszcza do najsłabszych!” Płyną gorące łzy, a pożegnalnych przytuleń nie ma końca... Scena – pod znakiem miłości i zdrowego rozsądku!

Ciekawe, że podobną sytuację przytacza Ewangelia. Pan Jezus również żegna się z Apostołami w wieczerniku, tuż przed swoją męką. Jest dużo emocji... Są bardzo realistyczne ostrzeżenia oraz żarliwa modlitwa... Wszyscy patrzą na siebie ze wzruszającą miłością! A więc znowu – realizm i miłość!

I na koniec jeszcze jeden obrazek z niedawno wydanej książki o Prymasie Tysiąclecia pt.: „Kwiatki Stefana Wyszyńskiego”. Oto wypowiedź na temat relacji Prymasa z Karolem Wojtyłą.

„Dwie... tak różne... osobowości... Prymas... jak ze spiżu i arcybiskup odprawiający msze na odwróconym kajaku... A przecież rozumieli się bez słów... Kiedyś Prymas powiedział do Karola Wojtyły: ''Sami nie wytrzymamy tego naporu państwowego ateizmu. Niech Ksiądz Kardynał buduje kontakty z Kościołami Europy i świata. A ja będę tu jak pies, leżał na wschodniej granicy!'' ” *

Jak proroczo brzmią te słowa... Szczególnie w kontekście tak niedawnej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Wolno chyba nam ufać, że jego misja trwa dalej. On w dalszym ciągu chroni naszą Ojczyznę i czuwa nad jej granicami.

Patrząc na tych dwóch wielkich Polaków, widzimy znowu to samo: ich przyjaźń wyrastającą z wiary w Miłość Bożą, oraz ich wielki realizm. O to właśnie prosi dla swoich Apostołów Jezus w dzisiejszej Ewangelii, mówiąc: „Uświęć ich w prawdzie!” Bo prawda to miłość i kontakt z rzeczywistością.

Tego życzymy także wszystkim dzieciom. Aby były kochane i żyły w prawdzie!

Dobrego dnia – ks. Stefan Czermiński.

 

-------------------------

* Marek Zając, „Kwiatki Stefana Wyszyńskiego”, Wyd. WAM 2021., str. 66.


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd