Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Człowiek staje się chrześcijaninem, kiedy staje się dzieckiem, kiedy zaczyna go zdumiewać szaleństwo miłości Boga Ojca"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

U PROGU DNIA - Co kryje twój skarbiec?

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 27. 07. 2022 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa 17 tyg.; Czyt.: Jer 15,10. 16 – 21.; Mt 13, 44 – 46)

CO KRYJE TWÓJ SKARBIEC : ŚMIERĆ CZY ŻYCIE ?

Szczęść Boże – wszystkim!

Jest takie powiedzenie: „Pokaż mi twoich przyjaciół, a powiem ci kim jesteś!”

Można by to powiedzenie na potrzeby dzisiejszego felietonu zmodyfikować w ten sposób: „Pokaż mi twoje skarby, a powiem ci kim jesteś!”

Ewangelia dzisiejsza mówi bowiem o skarbie, ukrytym w roli. Jezus do takiego właśnie tajemniczego skarbu porównuje Królestwo Boże. Ów skarb jest tak wielki, że jego odkrycie wywołuje u szczęśliwego odkrywcy ogromną euforię, co sprawia, iż postanawia się on całkowicie wyprzedać, aby kupić ową rolę i posiąść ów skarb!

A co jest naszym skarbem? Skarby mogą być różne.

Dla jednego skarbem mogą być książki. Patrząc na ich grzbiety, połyskujące ciekawymi tytułami na półkach, wyobraża sobie opisane w nich światy i przeżywa miły dreszcz – na myśl, że może się w nie zanurzyć....

Dla kogoś innego skarbem może być samochód. Pamiętam z dzieciństwa sąsiada, któremu udało się, jeszcze w czasach głębokiej komuny, kupić volkswagena, słynnego garbuska. Nidzie nim nie wyjeżdżał, tylko całe dnie leżał pod swoją ukochaną maszyną, czyszcząc troskliwie każdy jej element.

Skarbem może wszystko: np. domek letniskowy, prowadzona firma, czy kariera zawodowa... Albo po prostu pieniądze i konta... Lista skarbów jest długa... ale wspomnę tylko te najpowszechniejsze.

Skarbem mogą być przygodne romanse, mrożące krew w żyłach przygody... lub też alkoholowe odloty...

Skarbem mogą być dalekie podróże, sukcesy sportowe... albo po prostu twoje zdrowie oraz dobrze funkcjonujące ciało, o które troskliwie dbasz, stosując odpowiednie diety i pilnując systematycznego kontaktu z masażystą...

Skarbem może być miłość od pierwszego wejrzenia, albo krąg wiernych przyjaciół...

Skarbem może być czynienie dobra, i widok wdzięcznego uśmiechu...

Skarbem może być twoja żona, twój mąż oraz dzieci albo już wnuki...

Skarbem mogą być też spotkania z Bogiem i rodzące się wtedy zadziwiające uczucie pokoju serca...

Jak widzimy, skarby mogą człowieka zniewalać, czy wręcz niszczyć... Albo przeciwnie: mogą człowieka rozwijać, a nawet uświęcać...

To dlatego tak bardzo trafne wydaje się owo przytoczone na początku powiedzenie: „Pokaż mi twoje skarby, a powiem ci kim jesteś!”

Dlaczego Jezus przyrównał Królestwo Boże do eksplozji radości, wywołanej odkryciem ogromnego skarbu? Ponieważ Jezus mówił tu o Sobie i Swojej miłości do nas! Czy może być coś większego od odkrycia Jego miłości, która jest, po pierwsze – wszystko przebaczająca; po drugie – wszechmocna; a po trzecie – dająca nadzieję, że będzie wieczna?!!!

Odkrycie tego skarbu odmienia zupełnie nasze życie! Posiadając miłość Jezusa stajemy się naprawdę wolni i radośni. Jesteśmy gotowi nawet na szalone wyzwania, których nigdy byśmy nie podjęli, gdybyśmy nie czuli potężnego oparcia w Jezusowej Miłości.

Świetną ilustracją tego odkrycia są słowa siostry Estery, benedyktynki*, która wraz z kilkoma innymi współ-siostrami, prowadzi niedaleko Nairobii – stolicy Kenii, w miejscowości Limuru, Dom Dziecka.

„Dzieci czują się u nas bezpieczne!” – opowiada siostra Estera o swojej pracy. „Gdy dzieci wracają ze szkoły, przybiegają natychmiast do nas, aby się przytulić, wołając z piskiem: ''Maaaamoooo, maaaamoooo! Już jesteśmy!!! '' (…) Są bardzo wdzięczne ... i cieszą się z najdrobniejszych rzeczy...”

Siostra misjonarka, zamyślając się nieco, wyznaje: „Afrykańskie dzieci nauczyły mnie najważniejszego: żeby poprzestawać na małym. Warto nie mieć niczego więcej ponad to, co absolutnie konieczne. Bo Europejczyk – to ktoś, kto... posiada mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, które wciąż kupuje, a potem składuje. Po co? Czy jest przez to szczęśliwszy?” I na koniec siostra Estera dodaje z entuzjazmem: „Afryka uczy, że do życia potrzebne są przede wszystkim modlitwa, radość i Bóg! Jezus naprawdę zadba o pożywną miseczkę ryżu z warzywami – dla swoich dzieci!”

Zapytajmy na koniec o to, co kryją nasze skarbce? Czy twoje skarby cię niszczą czy rozwijają? Czy ma w ogóle sens posiadanie jakichkolwiek skarbów bez najważniejszego skarbu? Skarbu kochającego Jezusa?

Wszak to On nadaje wszystkiemu sens, bo nas chroni i prowadzi!

Spójrzmy zatem na swoje skarby i odpowiedzmy sobie, czy wejdziemy z nimi do Nieba?

Dobrego dnia! – ks. Stefan Czermiński

 

--------------------------

* Gość Niedzielny z 24 lipca 2022 r., Agata Puścikowska: „Prawie wszystkie drogi siostry Estery”, s.28.

 

 

 


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


DMC Firewall is a Joomla Security extension!