Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Wszystko co cię spotyka, związane jest z miłością kochającego cię Boga, z Jego pragnieniem twojego dobra"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

„U Progu dnia” 04.06.2014 - ks. Stefan Czermiński

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 4. 06. 2014 r. – ks. Stefan Czermiński
7 Tydzień Wielkanocny (Rok A, cykl II)

POWRÓT DO DOMU !

Witam serdecznie wszystkich słuchaczy – Szczęść Boże!

Słuchając dzisiejszego pierwszego czytania, stajemy się świadkami niezwykłej chwili pożegnania św. Pawła z pasterzami wspólnot Kościoła katolickiego w Efezie. Paweł, wyczuwając bliską śmierć, mówił od serca, jak ojciec do swoich dorosłych dzieci:

„Uważajcie na samych siebie i na całą trzodę, nad którą Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią. Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając trzody. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów. Dlatego czuwajcie...”

Słowa te, mimo upływu tylu wieków, nic nie straciły na aktualności, wręcz przeciwnie; nabierają coraz większego znaczenia.

Pamiętam moje zdumienie, gdy już dość dawno temu, kiedy studiowałem teologię w seminarium duchownym, profesorowie ostrzegali nas mówiąc, iż współczesny świat jest o wiele bardziej zagubiony niż średniowiecze! To dzisiaj o wiele nachalniej propaguje się różne mity i zabobony, oraz urągające rozumowi teorie, nie szanując prawdy, ani zasad logiki, a tym bardziej człowieka. Świat wydaje się chaosem, najeżonym obecnością wspomnianych wilków drapieżnych, i to poprzebieranych oczywiście w owcze skóry.

A jednak równocześnie jesteśmy świadkami mozolnego i coraz wyraźniejszego zwyciężania prawdy, która coraz powszechniej dochodzi do głosu w dzisiejszym świecie.

Świetnym przykładem takiego procesu jest szwedzki pastor Ulf Ekman oraz jego żona Birgitta, których przejście na katolicyzm odbiło się szerokim echem. Warto zajrzeć do przeciekawego wywiadu z nimi, jaki znajdujemy w ostatnim Gościu Niedzielnym. Pomimo, że w młodości pastor Ulf był członkiem szwedzkiej partii komunistycznej, to jednak po okresie rzetelnych poszukiwań, dociera on, wraz ze swą małżonką, do niezmiernie ciekawych odkryć; ciekawych zwłaszcza w kontekście zdecydowanie protestanckiej Szwecji. Posłuchajmy słów Birgitty:

„Byliśmy zarówno wstrząśnięci, jak i oczarowani. Gdy zobaczyłam te wszystkie pozytywne rzeczy, pomyślałam: dlaczego nikt mi o tm nie powiedział? ... jedno pozytywne zaskoczenie za drugim: pojednanie między ludźmi, uzdrowienie, wiara w cuda, wszystko to jest w Kościele katolickim tak jasno wyrażone, a my o tym nie wiedzieliśmy! Gdy to odkryliśmy, zaczerwieniliśmy się ze wstydu z powodu naszej niewiedzy. Byliśmy też zaskoczeni prowadzeniem Ducha Świętego.”

I jeszcze słowa pastora Ulfa: „Gdy kilka lat temu dziennikarz zapytał mnie czego najbardziej żałuję... odpowiedziałem: tego, iż zupełnie przegapiłem Jana Pawła II. Dziennikarz był zszokowany moją odpowiedzią. Papież ten nas przyciągnął! To prawdziwa ironia, że ja (kiedyś) modliłem się o to, ażeby Bóg chronił przed nim nasz kraj!”

Wywiad zatytułowany jest słowami: „Wróciliśmy do domu”. To cytat podany przez Ekmanów, a wyjęty z kazania wygłoszonego podczas święceń biskupich ojca Jeana-Baptiste Guriona, który przeżył podobną historię, przechodząc na katolicyzm z judaizmu (!); teraz zaś pasterzuje katolikom języka hebrajskiego w samej Jerozolimie, gdzie Ekmanowie prowadzą dziś swą działalność ewangelizacyjną.

Czymś niezwykle cennym dla każdego jest własny dom. Jeszcze bardziej jednak potrzebujemy domu duchowego. Takim domem jest właśnie Kościół. O taki duchowy dom, zbudowany z Prawdy i Miłości, trzeba bardzo dbać; bronić przed wilkami, które chcą, abyśmy byli bezdomni. A więc czuwajmy!

Dobrego dnia!


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


Our website is protected by DMC Firewall!