Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Wszystko co cię spotyka, związane jest z miłością kochającego cię Boga, z Jego pragnieniem twojego dobra"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

„U PROGU DNIA” - Światowe Dni Młodzieży

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 20. 07. 2016 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 16 Tygodnia Zwykłego (rok II) – wspomn. błog. Czesława, kapł., zakonnika i św. Eliasza, proroka.

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY – WSKAZUJĄ KIERUNEK OCALENIA EUROPY !

Szczęść Boże Wszystkim! Witam w dniu szczególnym, bo właśnie dzisiaj rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży w Polsce! Rozpoczyna się mianowicie pierwszy ich etap: „Dni w Diecezjach”; a więc i w naszej. Już wczoraj wieczorem większość młodych przyjechała do diecezji i wylądowała w poszczególnych parafiach, by w przyszłym tygodniu przenieść się już do samego Krakowa i tam czekać na spotkanie z Ojcem św. Franciszkiem.

Ojczyzna została podzielona na rejony o bardzo symbolicznych nazwach. Nasza archidiecezja nosi nazwę bardzo ciekawą, wręcz mistyczną: „Karmel”. Dlaczego?

Może dlatego, że stosunkowo blisko nas, na połowie drogi z Katowic do Krakowa, znajduje się w Czernej zabytkowy klasztor Ojców Karmelitów razem ze słynnym sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej. Jak wiadomo, to Karmelici otrzymali od Maryi specjalny znak jej miłości, jej płaszcz, tzw.: szkaplerz... wraz z obietnicą, że po każdego, kto nosi szkaplerz, Maryja przyjdzie w pierwszą sobotę po jego śmierci, aby go wyprowadzić z czyśćca do nieba...

Matkę Szkaplerzną czcił od dziecka Jan Paweł II. Na zdjęciach papieża zrobionych w szpitalu widać wysuwający się spod kołnierzyka piżamy, szkaplerz.

Można by pomyśleć, że to właśnie Ona napełniła jego serce tak ogromną miłością do młodzieży. Tyle prawdziwej – ojcowskiej, a zarazem i matczynej – miłości promieniowało z niego, gdy spotykał się z młodymi! To pewno i Ona „podsunęła mu” pomysł stworzenia Światowych Dni Młodzieży. Cóż za fantastyczny sposób trafiania do młodych serc!

Wracając do symbolu Karmelu... Tak się składa, że akurat dzisiaj, oprócz bardzo maryjnego dominikanina, błogosławionego Czesława*, przypada także wspomnienie św. proroka Eliasza – patrona Karmelitów, który właśnie na Górze Karmel pokonał swoją wiarą i modlitwą czterystu proroków pogańskich. Na tej samej górze Eliasz skutecznie prosił Boga o zakończenie strasznej suszy... Błagał o chmurę, która przyniosłaby życiodajny deszcz! I został wysłuchany. Przyszła ulewa. Zaś obłok życiodajnej rosy stał się zapowiedzią Matki Życia – czyli Maryi, która zrodziła Jezusa.

Dużo tych znaków: Karmel, Matka Boża Szkaplerzna, św. prorok Eliasz, św. Jan Paweł II, błogosławiony Czesław... Najwyraźniej Bóg chce nam uświadomić swoją opiekę nad Światowymi Dniami Młodzieży!

Posłuchajmy jak przeżywała Światowe Dni Młodzieży, z Benedyktem XVI w Kolonii, Agnieszka:

W sobotni wieczór kilka godzin czuwaliśmy z Benedyktem... Później wszyscy położyliśmy się spać dokładnie tam, gdzie staliśmy. Następnego dnia rano rozpoczęła się Msza św. W pewnym momencie zauważyłam na niebie chmurę, która ułożyła się w litery JP, jak Jan Paweł. Osoby, które stały obok mnie, też to widziały. Najbardziej czułam wspólnotę Kościoła, gdy szłam do Komunii Świętej. Tłum nie tylko nie przeszkadzał w jej przyjęciu, ale prawie mnie zaniósł, abym bez przeszkód mogła przyjąć Jezusa. Wtedy poczułam, jak wielką siłę ma Kościół, i jak prawdziwe są słowa o tym, że jesteśmy jednym Ciałem.”

Wniosek chyba jest jeden. Tylko w Chrystusie, do którego prowadzi nas Maryja, nasi święci i prorocy oraz założony przez Chrystusa Kościół, możemy znaleźć drogę ocalenia dla Europy i świata. Pomóżmy zatem młodym dotrzeć do Krakowa, bo czy możemy dać im cenniejsze przeżycia, niż doświadczenie działania Boga w świecie? I nie bójmy się niczego, bo tam, na „Polach Miłosierdzia” pod Krakowem pojawi się ogromna ilość nie tylko ziemskich ochroniarzy, ale przede wszystkim tych niebieskich – tych niezawodnych! – Aniołów!

Dobrego dnia!

---------------------------------

* Żyjący w XII w. błogosławiony Czesław (niewykluczone, że rodzony brat św. Jacka!), głosił Chrystusa w Pradze czeskiej, a następnie we Wrocławiu; uczył prażan i wrocławian miłości do Maryi przekazując im modlitwę różańcową; założył w tych miastach istniejące do dziś klasztory dominikańskie. Wrocław jest mu szczególnie wdzięczny, bowiem swą modlitwą ocalił on miasto od najazdu Tatarów, co mocno nawiązuje do współczesnego zagrożeniem ze strony islamu. Dlatego wspomnienie liturgiczne Czesława u progu Światowych Dni Młodzieży jest dość symboliczne. Błogosławiony Czesław, jako jeden z duchowych ojców naszej części Europy, może dużo uprosić, także dla tych ważnych dni.


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


DMC Firewall is a Joomla Security extension!