Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Jeśli będziesz naśladował Maryję, jeśli będziesz stawał się coraz bardziej do Niej podobny, wówczas Jezus będzie mógł na miarę twojego oddania ukochać cię taką miłością, jaką Ją ukochał"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

„U PROGU DNIA” - Czy jesteś wierny najważniejszej konstytucji świata?

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 13.09.2017 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 23 tygodnia zwykł. (Rok A, cykl I), Wspomn. św. Jana Chryzostoma, bpa i doktora K-ła.

CZY JESTEŚ WIERNY NAJWAŻNIEJSZEJ KONSTYTUCJI ŚWIATA ?

Szczęść Boże – wszystkim!

Ewangelia dzisiejsza przenosi nas do Galilei, nad Morze Tyberiadzkie, aby pokazać nam ciekawą i ważną scenę. Oto Pan Jezus, siedząc pewno na kamieniu i mając przed sobą skupione twarze tłumu słuchaczy (– a to wszystko w romantycznej oprawie szmaragdowej toni jeziora i zielonych wzgórz Palestyny), dzieli się – rozpromieniony i wzruszony zarazem – swoim największym skarbem: Konstytucją swego Królestwa, znaną powszechnie pod nazwą „Ośmiu Błogosławieństw”. Wersja Ewangelisty Łukasza, dzisiaj odczytywana, jest o połowę krótsza od wersji Mateusza, ale istota pozostaje ta sama, i tak samo wywołuje wrażenie paradoksu. Posłuchajmy:

„Jezus, podniósłszy oczy na swoich uczniów, mówił: Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie. Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą, i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie...”

Słowa Chrystusa zaskakują nas zupełnie, ponieważ zmieniają sens naszych cierpień i kłopotów z negatywnego na pozytywny! „Nie martwcie się ubóstwem, ani głodem, ani przykrościami, ani nawet ludzką nienawiścią czy wręcz prześladowaniem, bo Ja ze wszystkim zwiążę wielką łaskę, która poprowadzi was do szczęścia!” – zdaje się mówić do nas Jezus.

Jak to pojąć?

Odpowiedź podsuwają nam przeżywane obecnie wielkie rocznice maryjne... związane z Fatimą, z Jasną Górą, a zwłaszcza, świętowana w ubiegłą niedzielę, 140 rocznica objawień w Gietrzwałdzie, nie do końca przez Polaków odkrytym... Maryja pokazała się tam 160 razy w ciągu prawie trzech miesięcy; przychodziła czasem nawet i 3 razy dziennie – do trzynastoletniej Justyny Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbary Samulowskiej – zawsze podczas odmawiania różańca.

Posłuchajmy pracującego w tamtym czasie w Gietrzwałdzie wikarego, ks. Franciszka Hiplera, który notował zeznania dzieci na gorąco. W tekście zauważymy różne archaizmy, ale tak wtedy mówiono.

Oto co powiedziała Justyna: „Ujrzałam pierścień światła, a w nim pojawił się wspaniały tron, mieniący się jak złoto, sadzony perłami... Wkrótce zstąpiła z Nieba pięknej postaci Pani, pomiędzy dwoma aniołami w bieli z jasnemi skrzydłami, mieniącymi się zielono. Pani zasiadła na tronie... aniołowie zaś pokłonili się głęboko i stanęli po obu stronach...

Pani siedziała w postaci dziewicy niezrównanie pięknej, liczącej od 16 do 18 lat... Niezwykła jasność, jaśniejsza od śniegu, otaczała ją wraz z błękitnym obłokiem. Z odkrytej głowy spadały sute, długie, jasne włosy... aż do kolan. Łagodnym blaskiem pałające oczy były niebieskie; policzki... zdawały się być różowo-złotawe... szata przestworna... biodra okalała biała przepaska, a ręce spoczywały ze spokojną godnością na kolanach. Z rąk, tak samo jak z szyi i bosych stóp, rozchodziły się promienie... cała postać była nie jak rzeźba, ale jak prawdziwe żyjące ciało, różniące się chyba tylko blaskiem i pięknością od zwyczajnej postaci niewieściej...”

Muszę tu niestety przerwać ten frapujący opis, ale zachęcam każdego do osobistego zgłębienia tajemnicy Gietrzwałdu. Poznawanie bowiem takich tajemnic, odkrywanie: – kim jest Jezus? – kim jest Maryja? – jakie jest ich przesłanie? – czego pragną? – i co nas czeka, gdy dane nam będzie przekroczyć próg wieczności? – to najlepszy komentarz do „Ośmiu Błogosławieństw”, czyli do Konstytucji Królestwa Bożego; powiedzmy wprost: Konstytucji twojego i mojego Królestwa Niebieskiego! Wszak już od Chrztu jesteśmy obywatelami Nieba i cieszymy się tu na ziemi stałą łącznością z Jezusem Chrystusem – Królem naszej niebieskiej Ojczyzny i Królem Wszechświata oraz z Maryją – Królową Nieba i ziemi; a to zupełnie zmienia nasze przeżywanie ziemskich cierpień i prześladowań. Dobrego dnia!


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


Our website is protected by DMC Firewall!