Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Jeśli będziesz naśladował Maryję, jeśli będziesz stawał się coraz bardziej do Niej podobny, wówczas Jezus będzie mógł na miarę twojego oddania ukochać cię taką miłością, jaką Ją ukochał"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

U PROGU DNIA - Czy chcesz spotkać Jezusa Zmartwychwstałego - w krainie wirusa?

Audycja „U PROGU DNIA” w Radiu Katowice - ks. Stefan Czermiński
posłuchaj na YouTube:

A poniżej materiał do refleksji na prywatną Adorację na dzisiejsze spotkanie środowe (zamiast konferencji).
(Być może za tydzień uda sie zrobić spotkanie on-line na YouTube.)

 

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 6. 05. 2020 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa 4 Tygodnia Wielkanocy, Święto Apostołów Filipa i Jakuba Młodszego)

CZY CHCESZ SPOTKAĆ JEZUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO – W KRAINIE WIRUSA ?

 

Witam serdecznie – Szczęść Boże! Od Wielkanocy wciąż coś się dzieje! Obecnie trwa Tydzień Modlitw o dobrych kapłanów. Wcześniej był Tydzień Biblijny; przedtem – Tydzień Miłosierdzia, a zaraz po Świętach – Oktawa Wielkanocna – czyli przypominanie spotkań z Jezusem Zmartwychwstałym. Także tego spotkania w Emaus – gdzie uczniowie poznali Chrystusa przy łamaniu chleba! Była to prawdopodobnie pierwsza Eucharystia w dziejach ludzkości – po Zmartwychwstaniu!

Podsumujmy: 4 tygodnie i 4 bezcenne skarby: Eucharystia, Spowiedź, Biblia i Kapłaństwo. Warto zapytać: Czy są to moje prawdziwe skarby?

A może w czasach pandemii łatwiej je docenić?!!

W kapłańskich rozmowach słychać coraz większe obawy. Księża się dzielą z niepokojem: Czy w sercach ludzkich nie wygaśnie głód Boga? Głód dotknięcia Najświętszej Tajemnicy – niczym pamiętne dotknięcie Ciała Zmartwychwstałego – przez niedowiarka – Apostoła Tomasza...!?

Myślimy tu oczywiście o Eucharystii. I słusznie. Tu bowiem dotykamy mistycznie i fizycznie Zmartwychwstałego. Ale przecież, czy Spowiedź nie jest również mistycznym dotknięciem Ran Zmartwychwstałego, jaśniejących przebaczeniem?

Czy przyjdą do kapłanów ludzie, którzy przed świętami skorzystali z żalu doskonałego, postanawiając w sercu, że przy najbliższej okazji poproszą o spowiedź?

Akurat dzisiaj obchodzimy Święto Apostołów: Filipa i Jakuba, którzy bez lęku głosili Zmartwychwstałego Pana. Przypominali Jego słowa; z pewnością także i te, które dziś cytuje Ewangelia. Posłuchajmy:
„Jezus powiedział do Tomasza: Ja jestem DROGĄ, PRAWDĄ, i ŻYCIEM.”

Dlaczego Jezus tak powiedział? Ale jak miał to inaczej wyrazić? Jak miał wysłowić tajemnicę niemożliwą do opisania, że sam Bóg udziela się człowiekowi – stając się Jego ludzkim Bratem!!! Czyli WSZYSTKIM! – i Drogą, i Prawdą, i Życiem! WSZYSTKO – przyszło do człowieka, czy zatem można to WSZYSTKO odrzucić?

Owe WSZYSTKO, to właśnie jest Chrystus Zmartwychwstały, który prowadzi nas do Nieba. To jest On: w Eucharystii, w Spowiedzi, w Piśmie Świętym... i w Kościele, uobecniany przez kapłanów.

Niedawno ktoś zwrócił mi uwagę na moment nawrócenia naszego wielkiego poety i pisarza, Romana Brandstaettera*, który pochodził z bardzo wierzącej, żydowskiej rodziny. Cud jego nawrócenia miał trzy etapy. Pierwszy w dzieciństwie, kiedy zaprowadzony przez nianię do tarnowskiej katedry, zobaczył tam krucyfiks, a zwłaszcza twarz Ukrzyżowanego...

Drugi moment wydarzył się w Jerozolimie, podczas wojny. Uciekający i szukający schronienia poeta zauważył na podłodze zbombardowanego domu, skrawek gazety, oświetlony promieniem księżyca. Na skrawku gazety widniała twarz Ukrzyżowanego! Ta sama, którą widział kiedyś w dzieciństwie...

I trzeci moment – gdy wracając po wojnie do Polski, wysiadł w Zebrzydowicach na stacji kolejowej i w tamtejszej restauracji wziął do ręki polski chleb... Ułamał go... I wtedy przypomniał sobie tę scenę z Emaus, gdzie uczniowie poznali Zmartwychwstałego po łamaniu chleba. Zrozumiał, że tylko Ukrzyżowany i Zmartwychwstały, który towarzyszył mu od dzieciństwa – mógł go tak szczęśliwie powrócić na Ojczyzny łono. I wtedy pojął, że cała Biblia mówi o Jezusie!

Kiedy myślę o Romanie Brandstaetterze, to wydaje mi się jednak, że do Jezusa Zmartwychwstałego przywiodła go nie tylko Biblia, ale także i polskość... Może i nam, w czasie tej pandemii, właśnie polskość nie pozwoli odejść od Jezusa?

Dziękujmy Bogu za polskich kapłanów, i prośmy wytrwale, aby nie ustawali w dzieleniu się bezcennym skarbem obecności Zmartwychwstałego!

Dobrego dnia – życzy Ks. Stefan Czermiński.

 

* Roman Brandstaetter studiował polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dalsze studia kontynuował w Paryżu, gdzie przebywając na stypendium, pisał pracę doktorską na temat działalności Adama Mickiewicza.

 

 


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


Our website is protected by DMC Firewall!