Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Po każdym upadku pamiętaj, że On czeka, że kiedy ty wracasz i przepraszasz Go, przynosisz Mu radość, bo pozwalasz Mu kochać siebie przez przebaczenie"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

U PROGU DNIA - Czy chcesz spotkać Jezusa Zmartwychwstałego - w krainie wirusa?

Audycja „U PROGU DNIA” w Radiu Katowice - ks. Stefan Czermiński
posłuchaj na YouTube:

A poniżej materiał do refleksji na prywatną Adorację na dzisiejsze spotkanie środowe (zamiast konferencji).
(Być może za tydzień uda sie zrobić spotkanie on-line na YouTube.)

 

U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 6. 05. 2020 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
(Środa 4 Tygodnia Wielkanocy, Święto Apostołów Filipa i Jakuba Młodszego)

CZY CHCESZ SPOTKAĆ JEZUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO – W KRAINIE WIRUSA ?

 

Witam serdecznie – Szczęść Boże! Od Wielkanocy wciąż coś się dzieje! Obecnie trwa Tydzień Modlitw o dobrych kapłanów. Wcześniej był Tydzień Biblijny; przedtem – Tydzień Miłosierdzia, a zaraz po Świętach – Oktawa Wielkanocna – czyli przypominanie spotkań z Jezusem Zmartwychwstałym. Także tego spotkania w Emaus – gdzie uczniowie poznali Chrystusa przy łamaniu chleba! Była to prawdopodobnie pierwsza Eucharystia w dziejach ludzkości – po Zmartwychwstaniu!

Podsumujmy: 4 tygodnie i 4 bezcenne skarby: Eucharystia, Spowiedź, Biblia i Kapłaństwo. Warto zapytać: Czy są to moje prawdziwe skarby?

A może w czasach pandemii łatwiej je docenić?!!

W kapłańskich rozmowach słychać coraz większe obawy. Księża się dzielą z niepokojem: Czy w sercach ludzkich nie wygaśnie głód Boga? Głód dotknięcia Najświętszej Tajemnicy – niczym pamiętne dotknięcie Ciała Zmartwychwstałego – przez niedowiarka – Apostoła Tomasza...!?

Myślimy tu oczywiście o Eucharystii. I słusznie. Tu bowiem dotykamy mistycznie i fizycznie Zmartwychwstałego. Ale przecież, czy Spowiedź nie jest również mistycznym dotknięciem Ran Zmartwychwstałego, jaśniejących przebaczeniem?

Czy przyjdą do kapłanów ludzie, którzy przed świętami skorzystali z żalu doskonałego, postanawiając w sercu, że przy najbliższej okazji poproszą o spowiedź?

Akurat dzisiaj obchodzimy Święto Apostołów: Filipa i Jakuba, którzy bez lęku głosili Zmartwychwstałego Pana. Przypominali Jego słowa; z pewnością także i te, które dziś cytuje Ewangelia. Posłuchajmy:
„Jezus powiedział do Tomasza: Ja jestem DROGĄ, PRAWDĄ, i ŻYCIEM.”

Dlaczego Jezus tak powiedział? Ale jak miał to inaczej wyrazić? Jak miał wysłowić tajemnicę niemożliwą do opisania, że sam Bóg udziela się człowiekowi – stając się Jego ludzkim Bratem!!! Czyli WSZYSTKIM! – i Drogą, i Prawdą, i Życiem! WSZYSTKO – przyszło do człowieka, czy zatem można to WSZYSTKO odrzucić?

Owe WSZYSTKO, to właśnie jest Chrystus Zmartwychwstały, który prowadzi nas do Nieba. To jest On: w Eucharystii, w Spowiedzi, w Piśmie Świętym... i w Kościele, uobecniany przez kapłanów.

Niedawno ktoś zwrócił mi uwagę na moment nawrócenia naszego wielkiego poety i pisarza, Romana Brandstaettera*, który pochodził z bardzo wierzącej, żydowskiej rodziny. Cud jego nawrócenia miał trzy etapy. Pierwszy w dzieciństwie, kiedy zaprowadzony przez nianię do tarnowskiej katedry, zobaczył tam krucyfiks, a zwłaszcza twarz Ukrzyżowanego...

Drugi moment wydarzył się w Jerozolimie, podczas wojny. Uciekający i szukający schronienia poeta zauważył na podłodze zbombardowanego domu, skrawek gazety, oświetlony promieniem księżyca. Na skrawku gazety widniała twarz Ukrzyżowanego! Ta sama, którą widział kiedyś w dzieciństwie...

I trzeci moment – gdy wracając po wojnie do Polski, wysiadł w Zebrzydowicach na stacji kolejowej i w tamtejszej restauracji wziął do ręki polski chleb... Ułamał go... I wtedy przypomniał sobie tę scenę z Emaus, gdzie uczniowie poznali Zmartwychwstałego po łamaniu chleba. Zrozumiał, że tylko Ukrzyżowany i Zmartwychwstały, który towarzyszył mu od dzieciństwa – mógł go tak szczęśliwie powrócić na Ojczyzny łono. I wtedy pojął, że cała Biblia mówi o Jezusie!

Kiedy myślę o Romanie Brandstaetterze, to wydaje mi się jednak, że do Jezusa Zmartwychwstałego przywiodła go nie tylko Biblia, ale także i polskość... Może i nam, w czasie tej pandemii, właśnie polskość nie pozwoli odejść od Jezusa?

Dziękujmy Bogu za polskich kapłanów, i prośmy wytrwale, aby nie ustawali w dzieleniu się bezcennym skarbem obecności Zmartwychwstałego!

Dobrego dnia – życzy Ks. Stefan Czermiński.

 

* Roman Brandstaetter studiował polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dalsze studia kontynuował w Paryżu, gdzie przebywając na stypendium, pisał pracę doktorską na temat działalności Adama Mickiewicza.

 

 


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd