Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Jeśli będziesz naśladował Maryję, jeśli będziesz stawał się coraz bardziej do Niej podobny, wówczas Jezus będzie mógł na miarę twojego oddania ukochać cię taką miłością, jaką Ją ukochał"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

„U PROGU DNIA” - Co jest sercem Bożego Narodzenia?

Posluchaj audycji w mp3 "U progu dnia" - ks. Stefana Czermińskiego - na stronie Radia Katowice:
https://www.radio.katowice.pl/...Uprogu-dnia-ks-Stefan-Czerminski

 

 

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 20.12.2017 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa, 3 tygodnia Adwentu (Rok B, cykl II).

CO JEST SERCEM BOŻEGO NARODZENIA ?


Szczęść Boże – wszystkim!

W tym roku Adwent jest najkrótszy z możliwych, ponieważ najbliższa, 4 Niedziela Adwentu jest zarazem Dniem Wigilii Bożego Narodzenia. Zwykle po tej niedzieli bywa jeszcze parę dni, które poświęcamy na ostatnie przygotowania, a w tym roku nie ma żadnego oddechu. Ze wszystkim trzeba zdążyć w trzecim tygodniu Adwentu. To skrócenie czasu sprawia wrażenie, jakby Bóg już nie potrafił wytrzymać; jakby w tym roku szczególnie się do nas śpieszył, by jak najszybciej w nas się narodzić!

Dlaczego Bóg się tak śpieszy? Z Miłości, czy z troski o nas, bo coś nam grozi?

Myślę, że jedno i drugie. I z Miłości, i z troski. Zresztą, któż bardziej się troszczy niż Miłość? I któż lepiej nie rozeznaje zbliżających się niebezpieczeństw, niż Miłość?

Ten właśnie pośpiech Miłości wyczuwa się w dzisiejszej Ewangelii, która opowiada o najważniejszym w pewnym sensie momencie w historii świata. O spotkaniu Maryi z Archaniołem Gabrielem, i o jego propozycji, aby Maryja została Matką Syna Boga, na którą Maryja się zgadza!

Posłuchajmy zresztą owej mistycznej rozmowy:

Anioł rzekł do Maryi: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Na to rzekła Maryja: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”

Czy wierzymy w to wydarzenie? Czy wierzymy w jego realność, choć tak bardzo głęboko ukrytą w zaciszu domku nazaretańskiego i osłoniętą tajemnicą skromności Serca Maryi? A przecież, gdyby tego faktu nie było, to by też nie było i tej całej otoczki tradycyjno-komercyjnej na skalę globalną, i to niezależnie od poglądów! Wszyscy, w niemalże stu procentach; wierzący i niewierzący, gonią i zabiegają o uczczenie Bożego Narodzenia. Ogromna większość pewno nie całkiem świadomie. A Ty? Czy pamiętasz dla Kogo tak biegasz?

To przecież do Ciebie śpieszy się Chrystus. To Ciebie chce ochronić od narastających niebezpieczeństw, organizowanych sprytnie przez rozmaitych Herodów.

Jednym z tych niebezpieczeństw jest pokusa zamiany stajenki w pałac. Stajenki twego znerwicowanego serca w pełną błyskotek i hałasu powierzchowną tradycję.

To dlatego Jezus wybrał stajenkę, abyś się nie wstydził swego grzesznego serca, tylko je dla Niego otworzył. Pokazał Mu swoje grzechy w konfesjonale i wzruszył się Jego przebaczającą dobrocią. Reszta nie jest taka ważna. Choć przecież urocza. Ale oczywiście tylko z Nim! Z Tym, który Cię naprawdę kocha i dlatego się do Ciebie tak bardzo śpieszy!

Ażeby ze wszystkim zdążyć, pozdrawiaj często Maryję, razem z Archaniołem Gabrielem – Zdrowaśkami różańca. Ona pomoże na pewno...

Wszystkim życzę cudownych Świąt! Cudownych, czyli z Jezusem, Maryją i Józefem! Dobrego dnia!


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


DMC Firewall is a Joomla Security extension!