Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Jeśli będziesz naśladował Maryję, jeśli będziesz stawał się coraz bardziej do Niej podobny, wówczas Jezus będzie mógł na miarę twojego oddania ukochać cię taką miłością, jaką Ją ukochał"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

U PROGU DNIA - CO EUROPA MA NA SUMIENIU ?

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 25.09.19 r., g.6.15 – ks. Stefan Czermiński (Środa 25 tyg. zwykłego)

CO EUROPA MA NA SUMIENIU ?

Szczęść Boże – wszystkim słuchaczom!
Chciałbym dzisiaj zwrócić naszą uwagę na pierwsze czytanie, przywołujące niezwykłą modlitwę kapłana Ezdrasza, jednego z ojców duchowych Izraela, w czasach okupacji perskiej. Ezdrasz modli się za Ojczyznę, a jego modlitwa robi duże wrażenie, ponieważ jest głęboko przesiąknięta, rzekłbym, postawą obywatelską. Nie ustawia się on bowiem w roli stojącego z boku obserwatora i krytyka narodu, ale z pokorą i skruchą bierze odpowiedzialność za jego losy, za wzloty i upadki, co wydaje się niesamowicie aktualne, zwłaszcza w kontekście obecnie przeżywanych problemów naszej Ojczyzny. Posłuchajmy tego starożytnego tekstu, datowanego na około 4 wiek przed Chrystusem:

„Ja, Ezdrasz, w czasie ofiary wieczornej, podniosłem się z upokorzenia mojego i w rozdartej szacie upadłem na kolana... I wyciągnąłem ręce moje do Pana Boga, i rzekłem: „Boże mój! Bardzo się wstydzę podnieść twarz do Ciebie, albowiem przestępstwa nasze wzrosły powyżej głowy, a wina nasza sięga aż do nieba. (…) My, królowie nasi i nasi kapłani, zostaliśmy wydani, za nasze przestępstwa, pod władzę królów tych krain: pod miecz, w niewolę, na złupienie, i na publiczne pośmiewisko, jak to się dziś zdarza. I oto teraz, być może na chwilę tylko, przyszło zmiłowanie od Pana Boga naszego, przez to, że zachował nam garstkę ocalonych... Że w swoim świętym miejscu dał nam schronienie i rozjaśnił nasze oczy... oraz pozwolił trochę odetchnąć, abyśmy mogli wznieść dom Boga naszego i odbudować jego ruiny...” (Ezd 9,5-9)
Gdyby ktoś nas zapytał, co Biblia mówi na temat patriotyzmu, i czy do niego zachęca, to może mielibyśmy kłopoty z odpowiedzią. Tymczasem właśnie modlitwa Ezdrasza, pełna skruchy i wdzięczności, pokazuje jak ważna jest miłość Ojczyzny, i jak bardzo istotny jest w niej wymiar moralny, a także społeczny.
W modlitwie Ezdrasza znajdziemy również odpowiedź na pytanie: Czy grzeszyć mogą narody? Otóż mogą i powinny potem za te grzechy żałować. Wielki pisarz i poeta francuski, Paul Claudel stwierdził, że rozbiory Polski były ciężkim grzechem Europy, i nie podniesie się ona nigdy ze swego upadku, jeśli nie przyzna się do tego grzechu.
Warto w tym miejscu przytoczyć słynną instrukcję Carycy Katarzyny, zawierającą sposób na zniszczenie Polski. Planowana z zimną krwią zbrodnia została rozpisana w czasie i przestrzeni: na lata i na instytucje. Posłuchajmy: „Trzeba rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność. Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra. Trzeba ich ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek, oprócz mamony i pajdy chleba...”
To tylko mały fragment tej przerażającej i jakże proroczej instrukcji, której pointa brzmi tak: „Wówczas Polska zniknie w samych Polakach! Wtedy właśnie, gdy będzie się im wydawało, że mają wolność!” *
Zastanawiające jest skąd się bierze tak dobre rozeznanie w duchowej sferze człowieka u takich przerażających postaci jak Caryca Katarzyna? Nie zapomnijmy, że diabeł to najwyższa inteligencja na tym świecie – po stronie ciemności. Caryca była jego wybitną uczennicą! Wiedziała jak niszczyć pojedynczych ludzi i całe narody. Świetnie wyczuwała, że prawdziwym zniszczeniem jest deprawacja, a nie eksterminacja.
Nie dajmy się jednak zbytnio przytłoczyć, bowiem czasy są zawsze takie same. Diabeł zawsze ma dyżur i nigdy nie śpi. A jednak wszystko zależy od naszych serc. Również od tego, czy zrozumiemy kwestię grzechów społecznych, popełnianych przez narody. I czy poczujemy się za te grzechy, tak jak Ezdrasz, odpowiedzialni! Czy będziemy za nie przepraszać... Czy będziemy się uczyć współodczuwać z Bogiem, starając się wybierać dobro, a nie zło. Wszak Bóg jest obecny wśród nas i często bardzo cierpi. Cierpi, bo kocha. Cierpi, gdy wybieramy drogi zagłady. Wybory parlamentarne mogą być także wyborem dobra lub samozagłady. Bóg się cieszy, gdy wybieramy dobro, zwłaszcza w życiu społecznym. Wówczas struktury grzechu się kruszą. Otwierają się bramy dla działania łaski, nie tylko w naszych sercach, ale i pomiędzy nami. Poprawiają się nasze relacje. Rodzą się struktury dobra. Wtedy też z ruin powstaje Boże miasto, gdzie czujemy się bezpieczni.

Dobrego dnia! – życzy ks. Stefan Czermiński.


_________________________________________________
* Ciąg dalszy instrukcji Carycy Katarzyny:
„Będą Oni walczyć długo, ale przyjdzie czas, gdy sami sprzedadzą swój kraj, sprzedadzą go jak najgorszą dziwkę. My rozpoczniemy ten proces! Korupcją „milczących psów”, którzy będą nimi rządzić. Bogactwem i głodem, które biednych podjudzą przeciw możnym, tych drugich zaś napełnią takim strachem i podłością, że uczynią wszystko dla zachowania swojego bogactwa. Zepsujemy ich kultem prywaty, złodziejstwa, rozpusty, wszelaką demoralizacją i wiodącym ku niej alkoholem.
Stworzymy tam nową oligarchię, która będzie okradać własny naród nie tylko z godności i siły, lecz po prostu ze wszystkiego, głosząc przy tym, że wszystko co czyni, czyni dla dobra ojczyzny i obywateli. Niższe szczeble tych krwiopijców będą uzależnione od wyższych w nierozerwalnej strukturze formalnej i nieformalnej piramidy. Trzeba będzie starać się, by w piramidę wpasowany był każdy zdolny i inteligenty człowiek, by zechciwiał w niej i spodlał. Niedopasowanych szaleńców, nieuleczalnych fanatyków, nałogowych wichrzycieli i każdą inną wartościową jednostkę wyeliminujemy operacyjnie. Polska zniknie w samych Polakach! Wtedy właśnie, gdy będzie wydawało się im, że mają wolność.


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


DMC Firewall is a Joomla Security extension!