Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Wszystko co cię spotyka, związane jest z miłością kochającego cię Boga, z Jego pragnieniem twojego dobra"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

„U PROGU DNIA” - Bóg chce dać ci swoje „Ja”

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 21. 11. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 33 Tygodnia zwykłego – Wspomnienie Ofiarowania Najśw. Maryi Panny

BÓG CHCE DAĆ CI SWOJE „JA”

Szczęść Boże – wszystkim!

Witam w szczególnym dniu, jest to bowiem dzień maryjny. W Liturgii wspominamy dzisiaj moment ofiarowania Maryi Bogu w świątyni jerozolimskiej. Maryja była jeszcze wtedy małą dziewczynką. Rodziców miała, jak wiemy, już starszych, ponieważ Joachim i Anna otrzymali maleńką Marysię w bardzo późnym wieku, jako owoc swych wytrwałych modlitw i postów.

Choć w oczach Bożych wszystkie te kłopoty posiadały głęboki sens, gdyż wpisywały się w „specjalną formację” Joachima i Anny oraz w niezwykłe powołanie Maryi do Boskiego Macierzyństwa, to jednak w oczach ludzkich było całkowicie odwrotnie. Niepłodność uznawano w Izraelu za karę Bożą, wskazującą na popełnienie jakichś wielkich grzechów. Dlatego też małżeństwa bezdzietne bardzo cierpiały w takiej sytuacji i czuły się napiętnowane przez samego Boga. Posiadanie dzieci natomiast łączono zawsze z ewidentnym znakiem Błogosławieństwa Bożego i Bożą nagrodą za wierność Najwyższemu.

Nic dziwnego, że narodziny Maryi wywołały tak wielką radość i wdzięczność wobec Boga. Stało się też czymś oczywistym, że odpowiedź na tak wspaniały dar powinna jakoś dorównywać wielkości tego daru. Nie było wątpliwości. Postanowiono ofiarować Maryję Bogu; i w tym celu oddano ją na służbę do świątyni jerozolimskiej. Choć informacje te znamy raczej z Tradycji niż z archeologii, to wydają się one bardzo logiczne i wysoce prawdopodobne. Wszak starzejący się Joachim i Anna musieli myśleć o tym, co będzie z Maryją, gdy ich zabraknie. Mając zaś pośród swych krewnych – związanego ze świątynią – kapłana Zachariasza i jego żonę – Elżbietę, nie trudno było właśnie ich poprosić o opiekę nad ukochaną jedynaczką.

Być może w wyobraźni widzieli już swoją córeczkę, jak siedząc przy stole obok mądrego wujka Zachariasza, wodziła paluszkiem po hebrajskich literach Pisma Świętego, prowadzona jego dobrotliwą ręką, aby szybko nauczyć się czytać, by potem zgłębiać tajemnice Starego Testamentu. Tak chyba to wyglądało... Elementarzem dzieci hebrajskich była Biblia. Istnienie Boga rozmawiającego ze swoim Ludem, było oczywistością.

Ale scena przyprowadzenia Maryi do świątyni posiada w sobie jeszcze większą tajemnicę. Tajemnicę świadomego spotkania się dwóch rozkochanych w sobie serc: serca człowieka i Serca Boga.

Pięknie o tym pisze biskup Fulton Sheen w książce „Maryja, pierwsza miłość świata”:

„Bóg szukał w świecie pustego serca! Ale nie – samotnego serca, samotnego jak pusta otchłań, którą uprawia śmierć, lecz serca pustego jak flet, na którym mógłby zagrać melodię. I oto najbardziej pustym sercem, jakie mógł znaleźć, było serce Matki Bożej. Ponieważ nie było w nim „ja”, dlatego On napełnił je Swoim Ja.”

Zacytowana przeze mnie, piękna myśl biskupa Sheena, wydaje się chyba dość potrzebna w dzisiejszych czasach, kiedy lubimy się chwalić i podkreślać wszędzie swoje „ja”. A przecież (i tu zacytuję jeszcze jedno zdanie biskupa Sheena): „Pudełko wypełnione po brzegi piaskiem, nie może być już napełnione złotem.”

Bóg chciałby napełnić sobą każde ludzkie serce. Po to nas tak właśnie stworzył, aby w nas zamieszkać i przez nas kochać innych. To wydarzyło się w Maryi! To samo dokonać się ma i w Tobie! Co zrobić, żeby to się stało?

Myślę, że przede wszystkim trzeba tego zapragnąć... Trzeba też podjąć walkę ze swoim rozpanoszonym „ego”, ze swoim egocentryzmem... Ale najlepiej zaprosić do pomocy Maryję. Wszak Ona tak bardzo chciałaby się podzielić z Tobą swoim szczęściem. Czeka tylko na Twoją prośbę... Ona wie także doskonale, jak można Ci pomóc. Jest przecież Twoją Matką!

A zatem – owocnej współpracy z Maryją oraz dobrego dnia – życzy ks. Stefan Czermiński!


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


Our website is protected by DMC Firewall!