Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Jeśli będziesz naśladował Maryję, jeśli będziesz stawał się coraz bardziej do Niej podobny, wówczas Jezus będzie mógł na miarę twojego oddania ukochać cię taką miłością, jaką Ją ukochał"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

U PROGU DNIA -100-lecie niepodległości w klimacie listopadowej zadumy

„U PROGU DNIA” w Radiu Katowice – Środa – 7. 11. 2018 r., g. 6.15 – ks. Stefan Czermiński
Środa 31 Tygodnia Zwykłego

100-lecie NIEPODLEGŁOŚCI W KLIMACIE LISTOPADOWEJ ZADUMY

Szczęść Boże – wszystkim!

To chyba nie przypadek, lecz celowy zamysł Boży, iż Święto Niepodległości przeżywamy w kontekście listopadowej zadumy.
Zupełnie, jak gdyby Pan Bóg nas zachęcał, byśmy o wolności i niepodległości rozmawiali nie tylko z żywymi, ale także z naszymi bliskimi, którzy już odeszli. Stojąc na cmentarzu i wpatrując się w migające światełko znicza zapalonego na grobie mamy, albo dziadka, przenosimy się jakby w inny świat: z jednej strony zmartwychwstaje przeszłość; przewijają się różne sceny rodzinne, przypominają się rozmaite słowa i wypowiedzi, które kiedyś padły...

Z drugiej strony przylatują – jak spadające (niemalże z samego nieba) liście – pytania... i to ważne pytania: Gdzie nasi bliscy zmarli są? Czy już w niebie? Czy jeszcze w Czyśćcu? Co teraz myślą o nas? Jak im najlepiej można pomóc?

Często też pojawiają się pytania bardziej fundamentalne: Co jest w życiu najważniejsze? Czy można było taką czy inną sytuację poprowadzić inaczej? Czy ten, lub inny wybór był właściwy? Jak na to patrzy Bóg i nasi zmarli?

Gdy przypadkiem wpadną nam w ucho jakieś zdania z Pisma Świętego, wtedy wątpliwości bledną. Pojawia się punkt odniesienia. Odkrywamy jasny komentarz, bowiem Biblia zawiera odwieczną mądrość. To w Słowie Bożym można znaleźć źródło światła, którego promienie, przebijając się przez wieki, zachwycają swoją świeżością, a także tym, że często pasują do konkretnej sytuacji... Do naszej sytuacji...

Posłuchajmy dzisiejszego pierwszego czytania, wyjętego z Listu św. Pawła do Filipian:

„Umiłowani moi (…), zabiegajcie o własne zbawienie z bojaźnią i drżeniem (…). Czyńcie wszystko bez szemrań i powątpiewań, abyście się stali bez zarzutu (…), jako nienaganne dzieci Boże pośród narodu zepsutego i przewrotnego. Wszak między nimi jawicie się jako źródła światła w świecie. Trzymajcie się zatem mocno Słowa Życia, abym mógł być dumny w dniu Chrystusa, że nie na próżno biegłem i nie na próżno się trudziłem. A jeśli nawet krew moja ma być wylana przy ofiarniczej posłudze około waszej wiary, cieszę się z tego!….” (Flp 2,12-18)

Okazuje się, iż człowiek, który odkrył szansę na dotarcie do Nieba; który się tym przejął i zaczął się troszczyć o swoje zbawienie, zdaniem świętego Pawła, zupełnie się zmienia. Taki człowiek stara się nie szemrać, nie narzekać i nie wykłócać o swoje, lecz patrzy bardziej krytycznie na samego siebie. Zaczyna dbać o uczciwość swych działań i konfrontuje swe wybory z nauką Chrystusa, z Jego Słowem Życia. Trzyma się Go mocno! Taka osoba nabiera jakiegoś nieuchwytnego blasku, co – choć prawie niedostrzegalnie, ale jednak zdecydowanie – wyróżnia ją od przewrotnego świata. Oczywiście szybko ściąga to na nią różne ataki. Bo niełatwe jest życie przyjaciół Chrystusa, którzy mając wyraziste poglądy, chcą i potrafią ich bronić. I to właśnie jest ów krzyż, o którym Jezus mówi w dzisiejszej Ewangelii, że nie sposób go ominąć. Ale dzięki takim właśnie ludziom, otwartym na nieprzemijające wartości, nasze życie osobiste, rodzinne, ale i narodowe, nabiera sensu i ładu. Powstaje klimat, w którym rodzi się solidarność, wzajemny szacunek i współodpowiedzial-ność, a nawet gotowość do oddania życia za bliźniego, niekoniecznie krewnego; jak to miało miejsce u świętego Pawła.

I takim też ludziom zawdzięczamy odzyskanie naszej Niepodległości!

Wielką łaską jest świętowanie naszych rocznic narodowych w klimacie zadumy listopadowej. W ten sposób Bóg kieruje nas do źródeł prawdziwej mądrości.

Dobrego dnia – życzy ks. Stefan Czermiński!


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


Our website is protected by DMC Firewall!