Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka

"Wszystko co cię spotyka, związane jest z miłością kochającego cię Boga, z Jego pragnieniem twojego dobra"
ks. T. Dajczer "Rozważania o wierze"

Słowo porekolekcyjne Ks. Stefana Czermińskiego - YouTube

(1) - "Modlitwa uśmiechem do Boga" - słowo ks. Stefana Czermińskiego RRN (2020), Małe Ciche,


zobacz na YouTube

(2) - "Różaniec 4 przepaści" - słowo ks. Stefana Czermińskiego RRN (2020), Małe Ciche,


zobacz na YouTube

Temat rekolekcji: „Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę" (J 15,4)
Homilie i Konferencje video - rekolekcje RRN Małe Ciche (2020)

Kochani! Bądźmy w kontakcie ze sobą i w jedności modlitewnej. Nadchodzi bowiem czas wojny nie tylko cywilizacyjnej, ale przede wszystkim duchowej, którą można wygrać tylko modlitwą i postem, i miłością wzajemną, opierając się na głębokim życiu wewnętrznym. Dlatego gorąco polecam codzienny rachunek sumienia i codzienny różaniec za Ojczyznę, może nawet "Pompejankę"?!!

Jest też jeszcze jedna propozycja, dość nietypowa: "Różaniec 4 przepaści". Proponuję tę koronkę bardzo nieśmiało, bo może wydawać się modlitwą trochę naiwną, ale i bardzo łatwą. Płynie jeszcze szybciej niż koronka do Miłosierdzia Bożego, a ponieważ można nie odmawiać całości, tylko jedną część („jedną przepaść”), to trwa rzeczywiście króciuteńko, i ogromnie pasuje tym, którzy są bardzo, bardzo zajęci i zwykle się spieszą.

Jak się ją odmawia? Oto instrukcja, którą można też samemu modyfikować, bo Jezus lubi naszą osobistą twórczość, a Maryja uśmiecha się widząc naszą fantazję w dziedzinie modlitwy i rozmowy z Jej Synem. Modlitwa jest "rozpisana na każdy koralik" zwykłego różańca. Można się zatem modlić w następujący sposób:

Na krzyżyku - znak Krzyża i "Jezu, kocham Cię!"; na 1 koraliku: "Maryjo, Totus Tuus - jestem cały Twój!"; na drugim koraliku: "Maryjo, uznawaj moją grzeszność - we mnie i za mnie!"; na trzecim koraliku: "Maryjo, ufaj we mnie i za mnie!"; na czwartym koraliku: "Maryjo, dziękuj we mnie i za mnie!"; na piątym koraliku: "Maryjo, kochaj we mnie i za mnie!" W ten sposób mamy za sobą początkową część różańca. A teraz pięć dziesiątek pierwszej cząstki „Różańca 4 przepaści”, czyli pierwsza przepaść - przepaść skruchy i uznania swojej grzeszności. Pierwsze dziesięć koralików: "Jezu zmiłuj się nade mną!", a na jedenastym - większym koraliku: "Jezu, zmiłuj się nade mną - wielkim grzesznikiem!". Drugie dziesięć koralików - i potem ten większy - tak samo; i tak przez pięć dziesiątek. Teraz druga cząstka różańca, czyli przepaść ufności: pierwsze dziesięć koralików: "Jezu, ufam Tobie!" a na jedenastym (dużym) koraliku: "Jezu, ufam Tobie bezgranicznie!". I tak samo - przez pięć dziesiątek. Kolejna trzecia cząstka Różańca 4 przepaści to przepaść wdzięczności: na każdym z dziesięciu koralików mówimy: "Jezu, dziękuję Ci!", a na jedenastym: "Jezu, dziękuję Ci za wszystko!" (w sensie - i za radości, i za smutki!). I tak przez 5 dziesiątek. Wreszcie czwarta przepaść - przepaść kenozy, czyli (w pewnym uproszczeniu) miłości. I tu na każdym z dziesięciu koralików mówimy: "Jezu, kocham Cię!", a na jedenastym: "Jezu, kocham Cię ponad wszystko!". I znowu tak samo przez pięć dziesiątek. Tak dotarliśmy do końca. Pozostają cztery koraliki przed krzyżykiem, i tu można na każdym z trzech koralikach odmówić: "Tobie ja żyję, Tobie umieram, Jezu, Twój jestem, i w życiu i przy śmierci!". Na ostatnim koraliku: "Maryjo - jestem cały Twój!" i na krzyżyku: zrobić Znak Krzyża.

W dobie zagonienia, powiedzieć Jezusowi tyle aktów strzelistych z miłością, to może i dobra recepta na uspokojenie i uśmiech posłany Niebu i Maryi. Bo to przecież z Nią chcemy się modlić, pracować, odpoczywać i żyć normalnie, czyli w pokoju serca, pamiętając, że Ona zawsze czuwa przy nas. Pozdrawiam serdecznie!

z Maryją!

Ks. Stefan Czermiński 

 


© Ruch Rodzin Nazaretańskich - Archidiecezja Katowicka


Our website is protected by DMC Firewall!